Nowy numer 30/2021 Archiwum

Jak być dobrym liderem?

Zastanawiali się nad tym dekanalni duszpasterze oraz liderzy młodzieży archidiecezji krakowskiej. Szukali też pomysłu, jak pomóc parafiom budować wspólnoty młodzieżowe

Podczas spotkania jego uczestnicy nie tylko wymieniali się doświadczeniami i problemami, ale także podsumowali swoją dotychczasową pracę. Wybrali też spośród siebie 8 kandydatów reprezentujących młodzież dekanatów, którzy wraz z innymi przedstawicielami środowisk młodzieżowych z archidiecezji będą tworzyć Radę Młodzieży. Wszyscy kandydaci zostaną oficjalnie przedstawieni podczas obchodów Niedzieli Palmowej, 25 marca w katedrze wawelskiej.

- Wiemy, że bycie liderem w Kościele, to przede wszystkim branie wzoru od lidera, jakim jest Jezus Chrystus - mówił ks. Marcin Rozmusa, który opierając się na ewangelicznych przykładach wskazywał, że ważnymi cechami lidera powinny być: wprowadzanie pokoju, skupianie się na potrzebach drugiego człowieka, a w chwili problemów - umiejętność przebaczania. - Wtedy, kiedy potrafimy przebaczać, zaczynamy dbać o to, co w byciu liderem jest najważniejsze: pielęgnowanie całego dobra, które jest w drugim człowieku. Nam, liderom w Kościele, w dekanatach, chodzi o to, by pokazać ludziom Pana Boga i wspólnie przeżywać swoją wiarę - wyjaśniał ks. Rozmus.

Ks. Sebastian Kowalczyk, koordynator przygotowań do ŚDM w Panamie, zachęcał z kolei do uczestnictwa w spotkaniach panamskich, które odbywają się każdego 22 dnia miesiąca w różnych miastach archidiecezji oraz do włączenia się w trwającą akcję modlitewną "Panamska 10". - Czekamy na zgłoszenia pięciu osób, które zadeklarują codzienne odmawiane dziesiątki różańca w intencji ŚDM. Po zgłoszeniu osoby otrzymują "domek", tworząc w ten sposób społeczność wirtualnej ulicy Panamskiej, modlącej się za ŚDM - wyjaśniał ks. Sebastian.

Ks. Łukasz Michalczewski, archidiecezjalny duszpasterz młodzieży, opowiedział natomiast, jak będą wyglądały tegoroczne obchody Niedzieli Palmowej w Krakowie. Zaprosił też do współtworzenia planowanego na wrzesień Spotkania Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej i podsumował dotychczasowe inicjatywy.

- W dekanacie Jordanów, który włączył się w koordynowaną przez duszpasterstwo akcję zbierania skarpet dla ubogich osób, zebrano ich aż 1553 pary. To największy wynik w archidiecezji i dowód na to, że razem możemy więcej - mówił.

Spotkanie zakończyła Msza św. w kaplicy Pałacu Arcybiskupów Krakowskich, po której liderzy dekanalni otrzymali dekrety nominacyjne.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama