Unikatowe zasłony wielkopostne

Najstarsza pochodzi z 1676 r. Aby je zobaczyć, warto w okresie Wielkiego Postu przyjechać do kościoła w Orawce koło Jabłonki.

Niezwykle rzadko stosowane obecnie zasłony wielkopostne przedstawiają biczowanie Jezusa, pokutującą Marię Magdalenę, Matkę Boską Siedmiobolesną (wizerunek ten pochodzi z XIX wieku), jak i Pietę pod krzyżem, którą datuje się na 1676 r.

- W Europie zachowało się niewiele takich zabytkowych zasłon wielkopostnych. Kurtyny w Orawce to cztery przepiękne zabytkowe tkaniny lniane malowane temperą, odnowione na początku XXI w. - wyjaśnia Lucyna Borczuch, przewodnik po orawskim kościele.

W 2015 r. grupa ekspertów zweryfikowała tkaniny w Orawce i uznała "Pietę pod krzyżem" za jedną z ośmiu znanych na świecie typu "Arma Christi". Pozostałe zaliczono do "jednoscenowych". Lucyna Borczuch przypomina, że zasłony takie wieszano, żeby oddzielić grzesznika od sacrum, a po zmianie wykładni teologicznej, aby uświadomić wiernym, którzy nie umieli czytać, że jest Wielki Post i powinni wejść na drogę pokuty.

Najstarsza wzmianka o zasłonie wielkopostnej pochodzi z 895 roku z klasztoru Saint Gallen, a w Polsce z 1395 r. z kościoła klasztornego we Wrocławiu. - We wczesnym średniowieczu stosowano płótno białe lub fioletowe, czasem zdobione kosztownym haftem. Od XV wieku zaczęto je malować, by nadać im również charakter dydaktyczny. Do naszych czasów zachowało się kilkadziesiąt takich zabytkowych tkanin na świecie. W Polsce w okresie Wielkiego Postu używanych jest prawdopodobnie 5 zabytkowych kurtyn: 4 w Orawce i 1 w Jasienicy Rosielnej na Podkarpaciu - podkreśla Lucyna Borczuch.

Zasłony można podziwiać w Orawce co roku od wigilii V niedzieli Wielkiego Postu (zwanej kiedyś czarną niedzielą) do Niedzieli Palmowej. Kościół udostępniony jest w tym czasie zwiedzającym w soboty w godzinach od 10.00 do 17.00 i w niedzielę od 12.00 do 15.00.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..