Nowy numer 24/2021 Archiwum

Nagroda Wolności Słowa za filmy o prześladowaniach chrześcijan

Krakowscy dziennikarze - Maciej Grabysa, Michał Król i ks. Roman Sikoń - otrzymali Główną Nagrodę Wolności Słowa w konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Nagroda ta jest przyznawana "za publikacje w obronie demokracji i praworządności, demaskujące nadużycia władzy, korupcję, naruszanie praw obywatelskich, praw człowieka".

W tym roku jury podzieliło ją między dwa filmy - "Prześladowani zapomniani - Uwolnić Asię Bibi" (Michał Król i Maciej Grabysa) oraz "Modlitwa o pokój" (ks. Roman Sikoń i Michał Król). Obydwie produkcje dotyczą prześladowań chrześcijan.

- Mija 10. rok, odkąd Asia Bibi jest w pakistańskim więzieniu. Dzięki właśnie takim nagrodom możemy przedłużać możliwość mówienia o jej odosobnieniu. To zawsze w jakimś sensie może jej pomóc, bo w ten sposób zwracamy uwagę pakistańskiego rządu na jej dramatyczny los - mówił Maciej Grabysa.

- Projekt "Prześladowani zapomniani", realizowany przez ks. Adama Parszywkę, Macieja Grabysę, Michała Króla i ks. Romana Sikonia, pojawił się, kiedy jeszcze nie mówiło się prześladowaniach chrześcijan, kiedy to nie było nagłaśniane - podkreślał Witold Gadowski, wiceprezes Zarządu Głównego SDP. - To był pierwszy w Polsce głos na temat prześladowań chrześcijan na świecie.

Gala wręczenia corocznych Nagród Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich odbyła się 21 marca w Domu Dziennikarza (siedzibie SDP) w Warszawie. Były także akcenty związane z "Gościem Niedzielnym" - były redaktor naczelny pisma ks. Marek Gancarczyk odebrał bowiem "Laur SDP", najwyższe wyróżnienie za całokształt, które dziennikarze przyznają dziennikarzom w uznaniu dla ich osiągnięć zawodowych, standardów etycznych i najwyższej klasy profesjonalizmu.

Honorowe wyróżnienie Nagrody im. Adolfa Bocheńskiego, przyznawanej "za dokonanie dziennikarskie dla dziennikarzy do 30. roku życia", odebrał Miłosz Kluba, kierujący krakowskim oddziałem "Gościa Niedzielnego".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama