Nowy numer 15/2024 Archiwum

Triduum Paschalne z "Gościem Krakowskim" i Ruchem Światło-Życie

Przez trzy dni będziemy towarzyszyli uczestnikom rekolekcji w Bystrej Podhalańskiej.

Triduum Paschalne przeżywane w formie rekolekcji to pomysł założyciela Ruchu Światło-Życie, ks. Franciszka Blachnickiego. W tym roku do Bystrej Podhalańskiej przyjedzie kilkadziesiąt osób - członków oazy, rodzin Domowego Kościoła.

- Wyłączenie się z codziennego rytmu życia domowego, zawodowego to szansa, żeby przeżyć Triduum w całości, uczestnicząc we wszystkich jego etapach, przygotowując się do liturgii i przeżywając ją najpełniej, jak się da - mówi ks. Karol Paluch. W celebracjach pojawią się bowiem elementy, które są wykonalne tylko w małej wspólnocie.

Na naszej stronie będziemy zamieszczać relacje z kolejnych etapów rekolekcji. Jak przypomina ks. Karol Paluch, całe Triduum Paschalne to "jedna, wielka liturgia".

- Jeśli w parafii ktoś przychodzi na Triduum np. dopiero w Wielki Piątek, to "wskakuje" w środek akcji, która zaczęła się dzień wcześniej. Dlatego takie rekolekcje są cenne - mówi ks. Karol. - Dzięki modlitwie brewiarzowej liturgia będzie nam towarzyszyć cały czas.

Mówił o tym także bp Grzegorz Ryś. - Wszystko, co będziecie robić przez te dni, jest liturgią. Jak będziecie wstawać, będziecie kłaść się spać, pójdziecie do pracy, będziecie sprzątać, będziecie gotować - wszystko jest liturgią. Miejcie świadomość, że wszystko jest włączone w liturgię, która trwa trzy dni. Nie ma takiego czasu w Kościele poza Triduum Sacrum - przekonywał w 2014 r., podczas spotkania dla mężczyzn "Pascha".

Wielki Czwartek to przede wszystkim Msza Wieczerzy Pańskiej, rozpoczynająca rekolekcje. Na Wielki Piątek oprócz wieczornej adoracji krzyża zaplanowano Drogę Krzyżową - także w wersji dla obecnych na rekolekcjach dzieci, które będą miały swoje pięć minut także w Wielką Sobotę. Rano wezmą udział w adoracji Pana Jezusa w grobie, a następnie zabiorą się za przygotowywanie pisanek. Nie zabraknie święcenia pokarmów, a wieczorem bogatej liturgii Wigilii Paschalnej.

Wielkosobotnia celebracja rozpocznie się po zmroku przed budynkiem domu rekolekcyjnego, a zakończy procesją rezurekcyjną. Tuż po niej - jeszcze w nocy - uczestnicy rekolekcji zasiądą do radosnego, wielkanocnego posiłku.

Zachęcamy do czytania, oglądania galerii zdjęć i przeżywania świąt razem z nami.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy