Wybitnego historyka uhonorowano dziś prestiżową Nagrodą im. Klemensa Bąkowskiego przyznawaną przez Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa.
Uroczystość odbyła się w sali Miedzianej Pałacu Krzysztofory, siedzibie Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, w trakcie dorocznego Walnego Zebrania TMHiZK.
- Kończymy obchody jubileuszu 120. rocznicy powstania naszego towarzystwa. Ci, którzy je utworzyli, m.in. Stanisław Wyspiański i profesorowie: Stanisław Estreicher, Władysław Łuszczkiewicz i Stanisław Tomkowicz, budowali kulturę odpowiedzialności za to niezwykłe miasto i za jego dziedzictwo - powiedział prof. Jacek Purchla, prezes TMHiZK.
Nagroda im. Bąkowskiego jest przyznawana od 1995 r. za zasługi naukowe i działania na rzecz Krakowa. Jej patron Klemens Bąkowski (1860-1938) był adwokatem, współzałożycielem TMHiZK, któremu zapisał w testamencie Kamienicę Krauzowską przy ul. św. Jana 12. Był autorem licznych publikacji poświęconych przeszłości Krakowa.
Tegoroczny laureat nagrody ma 68 lat, jest profesorem historii, wykładowcą Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie kieruje obecnie Zakładem Antropologii Historycznej w Instytucie Historii. Napisał kilkadziesiąt książek dotyczących głównie historii Polski w XIX i XX wieku. Ostatnio ukazała się jego praca "Legiony Polskie1914-1918". Laudację na cześć laureata czyli "chwalbę Chwalby" - jak żartowano w kuluarach Walnego Zebrania towarzystwa - wygłosił prof. Purchla. - Tegoroczny laureat nagrody ma rozległe zainteresowania badawcze i nie bez przesady określa się mianem polihistora. My jednak nagrodziliśmy go za prace przedstawiające przeszłość podwawelskiego grodu, przede wszystkim za tomy 5. i 6. monumentalnych "Dziejów Krakowa", gdzie przedstawił trudne czasy wojny i powojnia. Trzeba było niemałej odwagi badawczej, by się tym zająć - powiedział laudator.
- Warto wspomnieć także działalność prof. Chwalby w Polskim Towarzystwie Historycznym, szczególnie organizowane co 5 lat w Krakowie Kongresy Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski. Przyjeżdża wówczas pod Wawel kilkuset historyków z całego świata. Spotykają się w Krakowie, poznając wzajemnie zakresy swoich badań, swoje osiągnięcia, rozmieszczenie geograficzne badaczy i ośrodków zajmujących się badaniem historii Polski. Z drugiej strony - polscy uczestnicy spotkań dowiadują się, jak naszą przeszłość widzą inni - podkreślał prof. Purchla.
Przypomniano także mało znane do tej pory związki laureata nagrody z jej patronem. - Można powiedzieć, że to nagroda kolegi dla kolegi. Prof. Chwalba jest członkiem seniorem męskiego Krakowskiego Chóru Akademickiego UJ. Współzałożycielem i aktywnym członkiem tego towarzystwa śpiewaczego, które w bieżącym roku świętuje 140 lat działalności, był także Klemens Bąkowski, patron nagrody. Więź kolejnych pokoleń juniorów i seniorów KCHA jest bardzo silna - powiedziała Paulina Grębowiec, historyk kultury.
- Towarzystwo prowadzi ożywioną działalność wydawniczą. Ukazały się do tej pory 83 tomy "Rocznika Krakowskiego" i 163 tomy "Biblioteki Krakowskiej". Prowadzimy także działalność edukacyjną. Jak podliczył Konrad Myślik, tylko w ramach prowadzonej wespół z PTTK akcji "Zdobywamy odznakę przyjaciela Krakowa" wzięło udział 750 tys. osób. Teraz prowadzimy prace przygotowawcze do uruchomienia Instytutu Kraków, który zająłby się fachowo przeszłością i teraźniejszością podwawelskiego grodu oraz wytyczaniem dróg jego przyszłości - przypomniał prof. Purchla.