Mszą św. w katedrze wawelskiej zainaugurowano dziś Drugi Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego. Fragment Listu św. Pawła przeczytała m.in. wicepremier Beata Szydło.
Tym razem tematem przewodnim narodowej lektury Biblii był List św. Pawła Apostoła do Rzymian. Jego fragmenty czytali w katedrze wawelskiej na początku Mszy św. pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego: wicepremier Beata Szydło, Krystyna i Grzegorz Guzikowie, sportowcy biathloniści, olimpijczycy, lekarz Grzegorz Fitas i Karolina Koszyka, adwokat. We Mszy św. wziął udział także m.in. premier Mateusz Morawiecki, który wraz z abp. Stanisławem Gądeckim patronuje narodowej lekturze Pisma Świętego. Czytanie odbywające się pod hasłem: "Weźmijcie Pismo Święte" jest częścią Niedzieli Biblijnej inaugurującej X Tydzień Biblijny.
Metropolita krakowski odwołał się w homilii m.in. do "wymownych słów Jana Pawła II" zawartych w adhortacji Ecclesia in Europa z 2003 r. o Europie jako kontynencie dotkniętym utratą pamięci i dziedzictwa chrześcijańskiego, czemu towarzyszy praktyczny agnostycyzm, religijna obojętność, która wywołuje u wielu Europejczyków wrażenie, że "żyją bez duchowego zaplecza, niczym spadkobiercy, którzy roztrwonili dziedzictwo pozostawione im przez historię".
- To smutne słowa o zapomnieniu dziedzictwa na własne życzenie, a wraz z tym zagubienie siebie i sensu wszystkich wysiłków, nadziei, zmagań, cierpień, nadziei miłości - powiedział abp Jędraszewski. - Jako odpowiedź na to Jan Paweł II w tej samej adhortacji pisze: "Wzywam! Kościele w Europie, wejdź w nowe tysiąclecie z Księgą Ewangelii! Niech wszyscy wierni odpowiedzą na zachętę soborową »aby przez częste czytanie pism Bożych osiągali najwyższą wartość poznania Jezusa Chrystusa.: Nieznajomość Pisma Świętego jest bowiem nieznajomością Chrystusa«. Niech Biblia nadal będzie skarbem dla Kościoła i dla każdego chrześcijanina; w uważnym zgłębianiu Słowa znajdziemy pokarm i moc, by wypełniać codziennie swą misję. Weźmy do rąk tę Księgę! Przyjmijmy ją od Pana, który stałe nam ją przekazuje za pośrednictwem swojego Kościoła. Połykajmy ją, aby stała się życiem naszego życia. Zasmakujmy w niej aż do końca; nie będzie nam szczędzić trudu, ale da nam radość, bo jest słodka jak miód".
Powrót do Ewangelii uważa metropolita za bardzo ważny. - Nią żyć, nią się kierować, w niej znajdować najświętsze i najpiękniejsze inspiracje do życia osobistego, społecznego, narodowego, państwowego, to jedyna droga, aby Europa, a w niej także Polska, mogły odzyskać swoją tożsamość, a przede wszystkim nadzieję dla siebie - powiedział abp Jędraszewski.
Wyraził wdzięczność, że "do tego wielkiego dzieła Kościoła włączają się najwybitniejsi przedstawiciele naszego życia państwowego, że swoim patronatem to dzieło objął pan premier rządu Rzeczypospolitej". - Jak wiemy, z wielu jego enuncjacji, ale także enuncjacji innych członków rządu i parlamentu, właśnie inspiracje dotyczące życia społecznego są czerpane ze społecznej nauki Kościoła; że przede wszystkim liczy się człowiek, a nie pieniądz, że najważniejsza jest sprawa zatroskania o los tych bardziej od nas potrzebujących, że sprawiedliwość społeczna jest pragnieniem fundamentalnym ogromnej części narodu polskiego - mówił metropolita krakowski.
Fragmenty Listu św. Pawła Apostoła do Rzymian czytała m.in. wicepremier Beata Szydło Joanna Adamik/Archidiecezja Krakowska