Nowy numer 50/2018 Archiwum

Są w niebie i modlą się za rodziców

Na cmentarzu Batowickim w Krakowie 20 kwietnia odbył się zbiorowy pochówek dzieci martwo urodzonych.

- Być może ktoś z rodziców, słysząc o takim pochówku, skojarzy fakty i poczuje ulgę, że i jego dziecko zostało już godnie pochowane? - mówi Marta Wierzbicka-Kuczaj z Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Krakowskiej.

Prosi też, by nie osądzać rodziców, którzy nie byli obecni podczas pogrzebu, ponieważ często za tą ich nieobecnością kryje się ogromny i trudny do udźwignięcia dramat. Zdarza się, że rodzice nie odbierają ze szpitala ciała dziecka (które zmarło na różnych etapach ciąży), ponieważ są w szoku i nie wiedzą, że mają do tego prawo (lub nikt im o tym nie przypomniał). Inni nie chcą tego zrobić, bo nie potrafią zmierzyć się z uczestnictwem w pogrzebie dziecka, na które czekali. Jeszcze inni podejmują taką decyzję pod wpływem dziadków lub innych bliskich, którzy nie chcą pogrzebu. Dzieje się tak, gdy na przykłąd kiedyś w rodzinie dokonano aborcji i teraz trauma odżywa. Trzeba też podkreślić, że część dzieci martwo urodzonych i chowanych w zbiorowym grobie straciła życie w wyniku aborcji.

- Możemy tylko modlić się za tych wszystkich rodziców i pamiętać, że ich dzieci są już w niebie, u Boga, i również modlą się za nich - dodaje M. Wierzbicka-Kuczaj.

35 dzieci pochowanych 20 kwietnia na Batowicach (kwatera CCCXXXI, rząd 7, grób 3) przyszło na świat w latach 2014-2018 w Szpitalu im. Narutowicza w Krakowie. W tym samym grobie pod koniec grudnia 2017 r. pochowane zostały również dzieci urodzone od 1 czerwca 2016 r. do 30 maja 2017 r.

Jak podkreślają organizatorzy pogrzebu, takie pochówki są możliwe dzięki staraniom Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie oraz dzięki przychylności gminy miejskiej Kraków, która upraszcza procedury i dzieci martwo urodzone traktuje jako „osoby zmarłe”. W wielu innych miastach wymagane są specjalne nowelizacje uchwał dotyczących pogrzebów. Wydział Duszpasterstwa Rodzin apeluje więc do szpitali o zgłaszanie się do MOPS z prośbą o zorganizowanie pogrzebu, by każde pozostawione w nim dziecko zostało godnie (z udziałem kapłana) pochowane.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

  • andrzej
    20.04.2018 16:30
    Kraków jest ewidentnie w czołówce gmin, przynajmniej na tym odcinku, kierujących się prawdziwą cywilizacją. Podczas, gdy bywa zupełnie inaczej: http://niezalezna.pl/55143-ludzie-do-piecow-ludzkie-cialo-jako-odpad-biologiczny. Można powiedzieć: wreszcie tu, w Krakowie, jest normalnie. Szanujmy ludzi, bo na razie to walczymy o wszystko tylko nie o swoją godność!
    doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy