Pod Wawelem powstają kolejne z 18 odcinków cyklu filmów ukazujących drogę do odzyskania wolności. 5 maja w TVP Historia premiera serii.
Opowieści przedstawiające konfederatów barskich i postacie m.in. Kościuszki, bp. Woronicza, Borelowskiego (powstańca z 1863 r.), Matejki, wielkich prezydentów Krakowa, księcia Czartoryskiego (który ufundował w Krakowie muzeum), dr. Jordana (który otworzył tu Park Miejski), Piłsudskiego, Dmowskiego, Paderewskiego, Korfantego i Witosa, mających związki z podwawelskim grodem, stworzą w roku 100. rocznicy odzyskania niepodległości filmowy szlak do niej wiodący.
Cykl filmowy „Marzyciele”, który dokumentalność łączy z elementami fabularyzowanymi, tworzą krakowianie. Jego scenarzystą i realizatorem w TVP Kraków jest Sylwester Szefer, narratorem - dr Paweł Nowakowski, historyk, a krótkie rozmowy z ekspertami prowadzi Piotr Legutko, szef kanału TVP Historia, który będzie emitował kolejne odcinki. W sobotę 5 maja o godz. 17.25 na antenie TVP Historia odbędzie się premierowa emisja pierwszego odcinka „Marzycieli”, poświęconego obronie w 1768 r. przez konfederatów barskich Krakowa i Tyńca przed wojskami rosyjskimi. W kolejne soboty zostanie wyemitowanych 5 pozostałych odcinków pierwszej części cyklu. Pozostałe 12 będzie można zobaczyć po wakacjach.
- Sprawą kluczową dla dobrego przeżycia 100. rocznicy odzyskania niepodległości jest opowieść o tym, jak do tej niepodległości dochodziliśmy. Wybraliśmy atrakcyjny sposób opowiadania o naszej historii. W tych opowieściach rozmowa z ekspertami miesza się z elementami reportażu historycznego, rekonstrukcji, dobrej grafiki komputerowej, tworząc to wszystko, co przemawia do dzisiejszego widza - zapowiada P. Legutko.
O „Marzycielach” napiszemy obszerniej w 19. numerze krakowskiej edycji GN na 13 maja.