- Św. Florian powinien stanowić dla strażaków punkt odniesienia, zwłaszcza, gdy znajdują się w sytuacjach ekstremalnych - apelował metropolita krakowski.
9 maja przewodniczył on uroczystej Mszy św. w bazylice Mariackiej sprawowanej w ramach Wojewódzkich Obchodów Dnia Strażaka.
W homilii arcybiskup nawiązał także do mowy, jaką św. Paweł wygłosił na ateńskim areopagu. Zgromadzeni tam ateńczycy początkowo uważnie słuchali tego, co do nich mówił. Przełomowy moment nastąpił w chwili, kiedy apostoł wspomniał o śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa. Słuchacze wyśmiali go i stracili zainteresowanie jego słowami. To musiało zaboleć św. Pawła, który udał się następnie do Koryntu, gdzie przebywał ponad rok, umacniając tamtejszą chrześcijańską wspólnotę.
- To osobiste doświadczenie św. Pawła stało się dla kolejnych pokoleń chrześcijan wielkim umocnieniem, a także wskazówką, że trzeba Chrystusa głosić „w porę i nie w porę", ukazywać mądrość nauczania Jego Ewangelii i wskazywać na nadzieję, którą całemu światu przynosi zmartwychwstały Pan.
Arcybiskup mówił też, że kolejne trzy wieki chrześcijaństwa naznaczone były okrutnymi i brutalnymi prześladowaniami. Wbrew intencjom ciemiężycieli nie zgasiły one ducha wiary, ale sprawiły, że Kościół ciągle się odnawiał i prężnie działał.
- W historię zmagań o Chrystusową Ewangelię wpisana jest obecność św. Floriana - patrona strażaków. Żył on na początku IV wieku. Jako dowódca wziął w obronę swoich prześladowanych chrześcijańskich legionistów i wraz z nimi poniósł męczeńską śmierć - zauważył, porównując jego życie do pszenicznego ziarna, które - aby wydać plon - musi najpierw zostać wrzucone w ziemię i obumrzeć. Takim ziarnem był Chrystus, byli apostołowie i św. Paweł.
- Św. Florian stał się patronem ludzi, którzy ze względu na swój zawód i powołanie pragną służyć drugiemu człowiekowi. Pragną służyć pośród niebezpieczeństw, na które sami się narażają, by ratować życie i mienie drugiego człowieka. Św. Florian powinien więc stanowić dla strażaków punkt odniesienia, zwłaszcza gdy znajdują się w sytuacjach ekstremalnych, stojąc w pierwszej linii ratowniczej walki - podkreślał metropolita.
Apelował też, by świętując 145-lecie krakowskiej Straży Pożarnej i 100-lecie odzyskania niepodległości pamiętać, że Bóg jest stwórcą całego świata. - Swoją bliskość wyraził dając nam swojego Syna, Jezusa Chrystusa, który za nas i dla nas umarł i zmartwychwstał. - Dał nam nadzieję, że wszyscy, którzy mają mądrość, by Chrystusową Ewangelię przyjąć jako prawdę, mają też moc i odwagę, by dźwigać swój osobisty krzyż. Mają w końcu udział w Chrystusowym zmartwychwstaniu - przekonywał abp Jędraszewski.