Konsultacje lekarskie i badania diagnostyczne bez skierowań oraz atrakcje dla małych i dużych - tak właśnie od soboty wyglądają Dni Samarytańskie.
Zakończy je dziś uroczysta Msza św. o godz. 18.30 w kościele oo. bonifratrów, po której odbędzie się koncert z utworami patriotycznymi oraz tymi pochodzącymi z oratoriów Zbigniewa Książka i Piotra Rubika. Wykona je Maciej Miecznikowski - muzyk, wokalista i autor piosenek.
Dni Samarytańskie organizuje Szpital Zakonu Bonifratrów we współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szpitala Zakonu Bonifratrów, a wydarzenie ma umożliwić pacjentom rozmowy ze specjalistami, do których na co dzień dostęp jest utrudniony. - Osoby, które do nas przychodzą, są przyjmowane na konkretną godzinę i bez skierowań. To daje im szansę, by uzyskać szybciej odpowiednie zalecenia i rozpocząć prawidłowy cykl leczenia, na który standardowo musieliby długo oczekiwać - mówi doc. Mirosław Szura, kierownik oddziału chirurgii ogólnej i onkologicznej bonifraterskiego szpitala.
Z kolei Stanisław Szymanik, kierownik oddziału diagnostyczno-leczniczego, dodaje, że ten weekend to praktyczna realizacja misji placówki, która jest zawarta w słowach św. Jana Bożego: "Czyńmy dobro".
- Na Dni Samarytańskie przychodzi do nas zawsze wielu zainteresowanych. Chcemy, aby poczuli się "zaopiekowani" zarówno pod względem fizycznym, jak i duchowym, co przecież wynika z przynależności szpitala do zakonu i Kościoła. I, co ważne, ta weekendowa konsultacja nie ma być jednorazowa, ale ma zmierzać do dalszego prowadzenia chorego w sytuacjach koniecznych - tłumaczy.
Osoby, które wychodziły z gabinetów, przyznawały, że takie otwarcie na pacjenta jest w dzisiejszych czasach niezbędne. - Jestem już osobą starszą i ciężko mi czekać w długich kolejkach, które są na co dzień w przychodniach i szpitalach. Dzięki tej akcji mogłam przyjechać tutaj z wnuczką i szybko uzyskać niezbędną poradę - powiedziała pani Emilia.
Poza poradami z zakresu m.in. dermatologii, kardiologii, pulmonologii, diabetologii, chirurgii onkologicznej i ogólnej, ortopedii czy psychiatrii cały czas można było zmierzyć poziom cukru we krwi i ciśnienie, a także wziąć udział w zajęciach edukacyjnych z ziołolecznictwa czy higieny mycia rąk.
Sobotnie popołudnie wypełniły natomiast atrakcje przeznaczone dla wszystkich. W ogrodach bonifraterskich odbył się bowiem piknik rodzinny z malowaniem twarzy, zajęciami dla dzieci, możliwością zakupu rękodzieł wykonanych przez podopiecznych Domu Pomocy Społecznej Konwentu Bonifratrów w Zebrzydowicach, a także pokazami judo. Dla przybyłych zaśpiewali Jakubowe Muszelki i Michał Ziomek, laureat Festiwalu Zaczarowanej Piosenki.