Na zaproszenie abp. Marka Jędraszewskiego w Krakowie gościł abp Angelo Vincezno Zani, sekretarz Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej.
Przed południem, wraz z metropolitą krakowskim, spotkał się on na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II z dziekanami Kościelnych Wydziałów Teologicznych. Tematem rozmowy była nowa konstytucja apostolska Ojca Świętego Franciszka "Veritatis Gaudium".
Następnie abp Angelo Zani przewodniczył Mszy św. w sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach. Homilię wygłosił natomiast abp Marek Jędraszewski.
- Trzeba iść na przekór temu światu i głosić w porę i nie w porę Chrystusową Ewangelię. Trzeba iść z głęboką odwagą właśnie dlatego, że to Chrystus zwyciężył świat i zwycięstwo zawsze będzie należało do tych, którzy uwierzyli, że On jest prawdziwie Mesjaszem - mówił metropolita, dodając, że świat, zwłaszcza od czasów oświecenia, źródło światła chce widzieć w sobie i w swoim rozumie, odrzucając to wszystko, co związane jest z prawdziwą wiarą, miłością i nadzieją.
Arcybiskup zwrócił także uwagę na fakt, że nie należy dziwić się, że Ewangelia spotyka się ze sprzeciwem czy odrzuceniem ze strony świata, bo przecież nieustannie trwa spór o to, gdzie jest prawdziwe źródło światłości.
- We współczesnej kulturze mamy do czynienia z prawdziwą degradacją miłości sprowadzanej wyłącznie do poziomu emocji i znajdującej swoje urzeczywistnienie w miłości samego siebie. (...) Mamy także do czynienia z degradacją prawdy, która jest sprowadzana tylko i wyłącznie do narracji, a zatem odrzuca się jakiekolwiek obiektywne mówienie o faktach, ale odnosi się do emocji, lęków, uprzedzeń, do manipulacji słowami i terminami, a w gruncie rzeczy chodzi o to, żeby określona narracja nagłaśniana przez media zaczęła panować w ludzkich umysłach - przekonywał arcybiskup.
Na przekór temu wszystkiemu staje więc ogłoszona niedawno przez papieża Franciszka konstytucja apostolska "Veritatis Gaudium" o uniwersytetach i wydziałach studiów kościelnych.
Po Mszy św. abp Zani mówił natomiast, że nowa konstytucja apostolska papieża Franciszka jest kontynuacją dokumentu zatwierdzonego przez Jana Pawła II z 1979 roku. Jak zauważył, wpisuje się ona w magisterium papieża Franciszka, który nieustannie zachęca Kościół do wyjścia do dialogu ze światem i do odnowy, by mógł coraz skuteczniej podejmować nową ewangelizację. Konstytucja wzywa też wszystkie uczelnie kościelne, których jest około 700, do włączenia się w nową ewangelizację. Mówi również o tym, że studia teologiczne muszą być zakorzenione w kerygmacie ewangelicznym, aby poprzez to pogłębiały kulturę dialogu. Co więcej, ważny jest dialog między różnymi dyscyplinami wiedzy i zaproszenie do interdyscyplinarności.