Nowy numer 38/2021 Archiwum

Encyklika, która wyznaczała kierunek

Jaki był stosunek władz komunistycznych do obrony życia oraz encykliki "Humanae vitae"? W półwiecze ogłoszenia przez papieża Pawła VI tego dokumentu będą się nad tym zastanawiali w Krakowie uczeni z całej Polski.

Konferencja "Człowiek - rodzina - komunizm. 50. rocznica encykliki »Humanae vitae« w kontekście relacji państwo-Kościół w komunistycznej Polsce", organizowana przez krakowski IPN we współpracy z Wydziałem Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej, potrwa w piątek 15 czerwca od godz. 9 do 15.30 w sali Włoskiej klasztoru franciszkanów (wejście od pl. Wszystkich Świętych).

Uczeni poruszą m.in. problem postawy wobec encykliki zarówno Kościoła w Polsce (w tym katolików świeckich), jak i władz komunistycznych. Przedstawia także spór państwa i Kościoła o obronę życia, małżeństwa i rodziny, jaki rozgorzał po wydaniu encykliki.

Warto przypomnieć, że krakowskie środowisko katolickie pod kierunkiem kard. Karola Wojtyły odegrało dużą rolę w powstaniu dokumentu Pawła VI, przedstawiającego naukę Kościoła o zasadach moralnych przekazywania życia ludzkiego.

Dopełnieniem referatów konferencyjnych będzie prowadzona przez dr. Jarosława Szarka, prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, dyskusja o działaniach w obronie życia w okresie PRL z udziałem Teresy Król, dr Wandy Półtawskiej i o. Jacka Salija, dominikanina.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama