Jesienią przyszłego roku w forcie pod Kopcem zostanie otwarta wystawa "Kościuszko - bohater wciąż potrzebny". Obecnie trwają tam intensywne prace remontowo-adaptacyjne.
Fort nr 2 "Kościuszko" to najwyżej położony obiekt Twierdzy Kraków. Tę cytadelę zbudowali Austriacy wokół Kopca Kościuszki do obrony Krakowa przed atakiem z południa, a także - o czym się tak głośno nie mówi - do trzymania miasta pod ogniem fortecznej artylerii na wypadek jakichś "niepokojów". Muzeum Kościuszki zlokalizowane jest w V bastionie tego fortu, na jego południowo-wschodnim krańcu. Remont objął, jak na razie, mury zewnętrzne bastionu i wewnętrzne dziedzińca, izolacje wodne, instalacje elektryczne i bramy. Dziedziniec został pokryty stalową konstrukcją, która udźwignie szklany dach, przez co bastion zyska dodatkową powierzchnię ok. 300 mkw. Docelowo zostanie też wyrównany poziom dziedzińca, który na razie jest pochyły.
W tym momencie najwięcej dzieje się we wnętrzu bastionu. Zgodnie z decyzją konserwatorów, ze ścian usunięto tynki i uzupełniane są ubytki cegieł - ślady po instalacji elektrycznej, która została przeniesiona w całości pod podłogę. Poprawiona zostanie też konstrukcja klatki schodowej, a winda zostanie dobudowana, ponieważ w założeniu cała wystawa ma być dostępna dla niepełnosprawnych. Ekspozycja w bastionie ma być połączona z istniejącym już w bocznym murze centrum wystawienniczo-konferencyjnym.
Inwestorem tego przedsięwzięcia jest Komitet Kopca Kościuszki, całość robót kosztować ma 11 mln zł, z czego nieco ponad 6,2 mln to dofinansowanie unijne, a resztę wyłożył Narodowy Fundusz Rewaloryzacji Zabytków Krakowa.
Nowoczesne, częściowo multimedialne muzeum ma pokazywać postać Tadeusza Kościuszki wielostronnie, począwszy od nauki w Szkole Rycerskiej, a na budowie fortów nad amerykańską rzeką Hudson skończywszy. Oczywiście, bogato ma być również udokumentowane powstanie, nie bez powodu zwane kościuszkowskim.
Komitet Kopca Kościuszki ogłosił w tym celu zbiórkę eksponatów z epoki, niekoniecznie bezpośrednio związanych z bohaterem, choć i takie będą - np. ryngraf Kościuszki, najcenniejszy z obiektów. W odleglejszych planach jest też powołanie naukowego instytutu do badań nad Kościuszką.