Nowy numer 38/2021 Archiwum

Zaświadczyli o swoim człowieczeństwie

W Żydowskim Muzeum Galicja wręczono medale "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata" przyznane przez Instytut Yad Vashem tym, którzy w czasie II wojny światowej ratowali Żydów.

Tym odznaczeniem instytut podziękował czterem rodzinom. Alicja Gołąb, Stanisław i Maria Gołąb oraz Eugenia i Jan Gołąb ocalili życie Gustawy Zinger (obecnie Janet Appelefield), która dziś mieszka w Stanach Zjednoczonych. Marian oraz Stanisław i Marianna Saganowie uratowali natomiast Rachelę Englard. Z kolei Jerzy Wiech życie zawdzięcza Janinie i Janowi Trzeciakom, a Lucy Katz - Teofilowi i Klarze Zroskim.

Jak przekonywała podczas uroczystości Anna Azari, ambasador Izraela w Polsce, wręczanie medali to jedno z najważniejszych zadań izraelskiej ambasady w Polsce.

- Tylko w ten sposób możemy spłacić dług wdzięczności tym, którzy z narażeniem swojego życia i życia swoich bliskich ratowali w czasie wojny Żydów. A były to czasy najstraszniejsze w historii, gdzie ludzie musieli dokonywać najtrudniejszych wyborów i nie wszyscy zdawali ten egzamin. Na szczęście sprawiedliwych było wielu, i to oni otworzyli drzwi przed zaszczutymi Żydami, którzy bali się Niemców i szmalcowników - mówiła Anna Azari, dodając, że sprawiedliwi wśród narodów świata to bohaterowie zwyczajni i niezwyczajni zarazem.

Z kolei Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi, podkreślał, że należy być dumnym, iż w czasie strasznym byli Polacy, którzy wbrew strachowi byli gotowi narażać się, by nieść pomoc starszym braciom w wierze.

- Oni zaświadczyli o swoim człowieczeństwie i o tym, że nawet w bardzo złych czasach można pozostać człowiekiem. Są bohaterami i zasługują na najwyższy szacunek - mówił J. Ardanowski.

Apelował też, by relacje między Polską a Izraelem budować na prawdzie oraz na tym, co łączy oba narody, a nie na pomówieniach.

Na całym świecie tytułem sprawiedliwego wśród narodów świata odznaczonych zostało już ponad 26,5 tys. osób. Wśród nich jest ponad 6800 Polaków. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama