6 sierpnia z krakowskich Oleandrów wyruszą uczestnicy LIII (38. po wojnie) Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Spotka się z nimi prezydent Andrzej Duda.
O szczegółach poinformowano dziś w Pałacu Wielopolskich, siedzibie magistratu krakowskiego.
Wyjście z Oleandrów upamiętnia wymarsz 6 sierpnia 1914 r. I Kompanii Kadrowej Strzelców, odprawianej przez komendanta Józefa Piłsudskiego. - Był to oddział, który warto wspominać jako przykład dla innych. Przeszedł do historii w aurze romantycznego sposobu prowadzenia wojny o niepodległość. 164. żołnierzy przekroczyło wówczas granicę zaboru rosyjskiego, by wywołać tam powstanie - powiedział prof. Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa, autor naukowej monografii I Kompanii Kadrowej.
Marsz będzie się odbywał pod hasłem: "Nie byłoby 11 listopada, gdyby nie 6 sierpnia". - Przypominamy w ten sposób w 100. rocznicę odzyskania niepodległości, że tę symboliczną datę listopadową poprzedził czyn zbrojny. Opowiadamy zresztą o tym każdego roku na trasie naszego przemarszu - przypomniał Dionizy Krawczyński, komendant marszu.
Na trasę z Krakowa do Kielc, którą kiedyś przemierzyli strzelcy będący później kadrą I Brygady Legionów, wyruszy ok. 300 osób. W marszu nazywanym potocznie "Kadrówką" i "Przygodą z Ojczyzną" idą m.in.: młodzież ze Związku Strzeleckiego "Strzelec", harcerze, uczniowie szkół noszących imię Józefa Piłsudskiego, żołnierze Wojska Polskiego. Konno towarzyszą im ułani ze stowarzyszeń kultywujących tradycje kawaleryjskie II RP.
Marszowicze zaczną się zjeżdżać do Krakowa już 4 sierpnia rano. O 16.30 wezmą udział w apelu w Kwaterze Legionowej cmentarza Rakowickiego. Na godz. 19.30 zaplanowano w kinie "Kijów" premierę filmu dokumentalnego Macieja Gawlikowskiego "Marsze niepodległości" (wstęp wolny). - Praca nad tym filmem, przedstawiającym historię i współczesność Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej, była dla mnie ekscytująca niczym powrót do ukochanej sprzed kilkudziesięciu lat. Sam bowiem brałem udział w marszach od 1983 do 1989 roku. Teraz czasy się wprawdzie zmieniły, ale duch marszu pozostał taki sam - powiedział twórca filmu.
O godz. 21.30 przed pomnikiem J. Piłsudskiego na skwerze przy ulicy jego imienia odbędzie się uroczysty apel dla uczestników "Kadrówki".
Popołudnie i wieczór w niedzielę 5 sierpnia uczestnicy spędzą na uroczystościach poprzedzających wymarsz. Zbiorą się o godz. 15 przed Domem Józefa Piłsudskiego przy ul. Oleandry, by w asyście wojskowej przemaszerować na Wawel. O godz. 17 w katedrze rozpocznie się Msza św. w intencji ojczyzny oraz za spokój duszy marszałka Piłsudskiego. Po Eucharystii odbędzie się uroczysty apel w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów, przy trumnie Marszałka. Zostaną złożone również kwiaty na stojącym w przedsionku tej krypty sarkofagu prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Honorowego Protektora marszu w latach 2006-2009. Potwierdzono udział w tych uroczystościach prezydenta Dudy.
Z Wawelu uczestnicy marszu przejdą na Mały Rynek, gdzie o godz. 19 rozpocznie się legionowa Lekcja Śpiewania. Ten dzień zakończy się dla nich oraz zaproszonych gości uroczystością przy kopcu Piłsudskiego na Sowińcu, która rozpocznie się o godz. 20.30. Odbędzie się tam m.in. ceremonia złożenia kolejnych ziem z pól bitew żołnierza polskiego oraz miejsc pamięci narodowej. Jedną z nich, pobraną z krakowskich Oleandrów, ma złożyć prezydent Rzeczypospolitej.
W poniedziałek 6 sierpnia skoro świt uczestnicy marszu zgromadzą się na Oleandrach. O godz. 7 rozpocznie się tam uroczysty apel z udziałem prezydenta RP, który ma przemówić do uczestników "Kadrówki". O godz. 7.50 rozpocznie się przemarsz al. 3 Maja oraz ulicami m.in. Piłsudskiego i Floriańską na Nowy Kleparz. Stamtąd uczestnicy marszu zostaną przewiezieni do podkrakowskich Michałowic, gdzie niegdyś była granica zaboru rosyjskiego, którą w 1914 r. przekroczyli strzelcy. Marszowicze przekroczą dawny kordon i ruszą w kierunku Kielc, do których planują dotrzeć 12 sierpnia.
Szczegółowe informacje o przebiegu krakowskich uroczystości są dostępne m.in. na stronie internetowej www.krakow.pl.