Nowy numer 2/2021 Archiwum

Takiej imprezy w Wadowicach jeszcze nie było!

Przejażdżki rosomakiem i wojskowymi hummerami, pokaz skoków ze spadochronem, rekonstrukcja walk obronnych, występ "Człowieka Flagi" - to tylko część z wielu atrakcji pikniku wojskowego.

Jak przekonują jego organizatorzy, w niedzielę 5 sierpnia warto przyjechać do Wadowic, bo "będzie się tam działo!".

Ze względu na obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości tegoroczne Święto Pułkowe 12. Pułku Piechoty Ziemi Wadowickiej będzie miało wyjątkową oprawę. Uroczystości rozpoczną się o godz. 10.30 Mszą św. w bazylice Ofiarowania NMP. Następnie pochód na czele z Asystą Honorową 8. Bazy Lotnictwa Transportowego z Balic oraz 18. Batalionu Powietrznodesantowego z Bielska-Białej przejdzie przed pomnik 12. Puku Piechoty. Tam zostanie odczytany Apel Pamięci połączony z salwami honorowymi w hołdzie poległym. Kompania wojskowa przemaszeruje później na wadowicki stadion, gdzie rozpocznie się druga część obchodów, czyli piknik wojskowy. Organizatorzy zaplanowali wiele atrakcji, które będą nie lada gratką dla miłośników militariów i nie tylko.

- To pierwszy taki piknik w naszym mieście z udziałem najnowocześniejszego sprzętu używanego obecnie w polskiej armii. Bez wątpienia jedną z największych atrakcji będzie kołowy transporter opancerzony Rosomak, który przyjedzie do nas z Siemianowic Śląskich. Robi on wrażenie nie tylko z zewnątrz. W środku jest imponujący, o czym będzie mógł się przekonać każdy już w najbliższą niedzielę na stadionie Skawy Wadowice - zachęca Bartosz Kaliński, starosta wadowicki, organizator wydarzenia.

Tego dnia na stadionie wyląduje również... czterech spadochroniarzy z Areoklubu Bielsko-Bialskiego, którzy skoczą z samolotu szkolno-treningowego Cessna 172. Miłośnicy orkiestr dętych będą mogli natomiast posłuchać występu Wojskowej Orkiestry z Dęblina. Dla najmłodszych OT Granit Wadowice przygotuje natomiast "tor terytorialsa".

To jeszcze nie wszystko. Łukasz Świrk, czyli "Człowiek Flaga", po raz pierwszy zaprezentuje bowiem w Wadowicach swój powietrzny pokaz. Co więcej, będzie też prowadził animacje dla dzieci. Najmłodsi będą mogli też liczyć na wadowickich harcerzy, którzy przygotują dla nich sporo atrakcji.

Na stadionie zobaczymy również rekonstrukcję walk obronnych "Wrzesień ’39" z udziałem mieszkańców powiatu. Na zakończenie nie zabraknie sportowych emocji podczas Derbów Wadowic "Biali vs. Czerwoni".

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, wojewoda małopolski Piotr Ćwik oraz metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Patronat medialny sprawuje m.in. "Gość Niedzielny".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama