Uczestnicy XXVII Pieszej Pielgrzymki Dominikańskiej wyruszyli z Krakowa 3 sierpnia, by 9 sierpnia uklęknąć przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej.
Hasłem tegorocznej pielgrzymki dominikańskiej, w której uczestniczy ok. 1500 osób, są słowa zaczerpnięte z Listu św. Pawła Apostoła do Rzymian: "Otrzymaliście ducha przybrania za synów".
- Największym darem, jaki możemy otrzymać od Boga, nie są dobra materialne ani intelektualne, ani nawet dary duchowe, ale jest nim usynowienie. Nosimy w sobie obraz Bożego Syna, jesteśmy do Niego podobni. Pielgrzymi będą więc odkrywać działającego w nich Ducha Świętego, ducha przybrania za synów, który pomaga być coraz bardziej podobnymi do Chrystusa - wyjaśnia o. Piotr Ciuba, przeor krakowskiego klasztoru.
Na dominikański szlak wyrusza co roku wiele grup. Wśród nich jest słynna "Dziewiętnastka", czyli grupa młodzieży szkół średnich. Maturzyści i studenci pielgrzymują w grupach Duszpasterstwa Akademickiego "Beczka". Na Jasną Górę idzie również grupa "Janki". Osoby, które chcą doświadczyć pokutnego charakteru wędrówki, idą w grupie "Pokuta", którą charakteryzuje całkowite milczenie. Ciszę przerywają jedynie modlitwy oraz konferencje.
Nowością tegorocznej pielgrzymki jest zmiana nazwy grupy "Cisza 1" na "Dorośli". Skupia ona osoby pełnoletnie, będące ciągle w drodze - zarówno te, które w Kościele działają od zawsze, jak i te, które są w nim od wczoraj. W tym roku także po raz pierwszy w pielgrzymce idzie druga grupa rodzinna - pątnicy, którzy kiedyś pielgrzymowali samotnie, a teraz chcą iść ze swoimi małżonkami i dziećmi.
Każdy dzień pielgrzymki zaczynać się będzie od Mszy św. jednoczącej grupy przy wspólnym stole. Przez 7 dni pielgrzymi z całej Polski przejdą dziennie około 25-30 km. Wśród miejscowości na ich drodze znajdą się między innymi Olkusz, Czerna, Poraj oraz Poczesna, w której tradycyjnie pielgrzymi będą świętować uroczystość św. Dominika.