15 sierpnia rozpocznie się 43. Międzynarodowy Festiwal "Muzyka w Starym Krakowie". Podczas 17 festiwalowych dni wystąpią gwiazdy muzyczne m.in. pianista Grigorij Sokołow, wiolonczelista Steven Isserlis i klawesynistka Elżbieta Stefańska.
Wszystkie koncerty będą się odbywały we wnętrzach zabytkowych budowli krakowskich, przede wszystkim w kościołach. Jeden z koncertów odbędzie się w Kopalni Soli w Wieliczce. - Zaczniemy 15 sierpnia o godz. 19.30 w sali Filharmonii Krakowskiej koncertem Sokołowa, wirtuoza fortepianu, naszego wypróbowanego przyjaciela, który zawsze chętnie przyjeżdża do Krakowa - powiedział Stanisław Gałoński, twórca i dyrektor festiwalu, który odbywa się pod patronatem krakowskiego GN. Następnego dnia o godz. 20 w kościele Bożego Ciała soliści oraz połączone zespoły: Collegium Zieleński, Królewscy Rorantyści, Wirtuozi Lwowa
i lwowski chór „Gloria” wykonają pod dyr. Stanisława Gałońskiego m.in. "Offertorium" Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego.
Po raz pierwszy na festiwalu wystąpi także wybitny wiolonczelista brytyjski Steven Isserlis, który 17 sierpnia o godz. 19.30 w Filharmonii Krakowskiej wraz z pianistą Ya-Fei Chuangiem wykona utwory Bacha, Martinu, Schumanna i Francka. - Jego przyjazd do Krakowa będzie powrotem do korzeni. Artysta jest bowiem spokrewniony ze słynnym krakowskim rabinem z XVI w. Mojżeszem Isserlesem zwanym Remu, którego grób do dziś jest obiektem pielgrzymek Żydów z całego świata - powiedział Łukasz Lach, współorganizator festiwalu. 16 sierpnia wieczorem Isserles da prywatny koncert w synagodze Remuh, gdzie modły prowadził niegdyś jego przodek.
Rokrocznie na festiwalu prezentowane są utwory muzyki cerkiewnej. Tym razem wykona je renomowany chóralny zespół solistów "Tiebie pojem" z Krasnojarska w Rosji w trakcie koncertu który odbędzie się 19 sierpnia o godz. 20.15 w kościele franciszkanów.
Nie lada gratką dla melomanów będzie również możliwość posłuchania 23 sierpnia o godz. 21 w kaplicy św. Kingi Kopalni Soli "Wieliczka" niemieckiego męskiego zespół wokalny "Amarcord" który wykona średniowieczne utwory religijne. Festiwal zakończy się w kościele augustianów 31 sierpnia o godz. 19.30 wielkim koncertem utworów Krzysztofa Pendereckiego z okazji 85. rocznicy urodzin kompozytora.
Szczegółowy program koncertów można znaleźć na www.mwsk.pl.