14 i 15 sierpnia kościoły i klasztory naszego miasta znów otwarły podwoje, by w ramach 11. edycji nocy Cracovia Sacra zaprezentować swoje skarby.
Tegoroczna edycja wydarzenia odbywa się pod hasłem: "Dziedzictwo sakralne Krakowa". W programie przygotowano 13 koncertów, 11 wystaw, 2 spektakle oraz udostępniono do zwiedzania kościoły i klasztory, m.in. groby królewskie na Wawelu oraz zespół biblioteczno-muzealny w bazylice paulinów na Skałce.
Oprócz zwiedzania uczestnicy mogli wziąć udział w warsztatach i wykładach. W bazylice oo. karmelitów na ul. Karmelickiej odbywały się pokazy i warsztaty kaligraficzne prowadzone przez Grzegorza Barasińskiego. Na krużgankach klasztoru zarówno młodzi, jak i starsi próbowali swoich sił w pięknym pisaniu.
Z kolei podczas warsztatów graficznych prof. Teresa Frodyma prezentowała prace wykonane technikami druku wypukłego i wklęsłego. Następnie zebrani pod okiem artystki sami tworzyli pamiątkowe grafiki. - Wybraliśmy się na te zajęcia z mamą, bo ostatnio chodzimy na różne warsztaty związane z pracą manualną. Znamy już druk wklęsły, więc chcieliśmy poznać wypukły - powiedział Aleksander. - Po latach zwiedzania, również w trakcie Cracovia Sacra, częściej decydujemy się na udział w warsztatach - przyznaje.
Dla zainteresowanych liturgią przygotowano zajęcia, podczas których prezentowano szaty i paramenty liturgiczne. Kapłan dzielił się także różnymi ciekawostkami dotyczącymi zakonu, posługi kapłańskiej oraz odpowiadał na pytania.
W kaplicy akademickiej oo. jezuitów przy ul. Kopernika znajdowała się z natomiast wystawa "Tradycja i świętość w obrazach odbita". Prezentowane ikony i obrazy zostały wykonane przez członków Grupy Lumen działającej przy Chrześcijańskim Stowarzyszeniu Twórców Sztuki Sakralnej Ecclesia.
Jeden z koncertów zaplanowanych w czasie Cracovia Sacra miał miejsce w kościele św. Bartłomieja na ul. Klasztornej. Koncert muzyki kameralnej "Musica dell’anima" wykonał kwartet smyczkowy Airis Quartet w składzie: Aleksandra Czajor, Grażyna Zubik, Julia Kotarba i Monika Młynarczyk. Publiczność usłyszała m.in. utwory W. A. Mozarta.