"Czerwony Dwór" - to zabytkowa drewniana willa w centrum Zakopanego, w której - po jej odnowieniu - powstało centrum propagujące rodzimą kulturę.
Uroczyste otwarcie "Czerwonego Dworu" odbyło się 16 sierpnia. Obiekt poświęcił ks. Bogusław Filipiak, zakopiański dziekan. W wydarzeniu wziął także udział ks. prof. Stanisław Gulak, rektor Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu. Uczelnia podpisała umowę o współpracy z zakopiańskim magistratem.
- Budynek, w którym mieszkali m.in. Artur Rubinstein, Rafał Malczewski, Karol Szymanowski, Stefan Żeromski, w którym bywali m.in. Helena Modrzejewska i Witkacy, Zofia Nałkowska i Zbigniew Uniłowski, w którym przez 60 lat mieściło się przedszkole, po gruntownym remoncie służy wszystkim zakopiańczykom i turystom licznie odwiedzającym miasto. Chociaż w innym charakterze. Jedna z najpiękniejszych willi w stylu zakopiańskim z początku XX wieku otwiera swoje podwoje dla dzieci, młodzieży i dorosłych, dla szeroko rozumianego środowiska twórców rodzimych, nie tylko ludowych - podkreśla Agnieszka Nowak-Gąsienica, wiceburmistrz Zakopanego.
Do momentu otwarcia "Czerwonego Dworu" brak było w Zakopanem miejsca, w którym lokalni twórcy, zarówno artyści, jak i rzemieślnicy, mogliby prezentować oraz sprzedawać swoje dzieła. - Jest to szczególnie istotne w dobie unifikacji wszystkiego oraz zalewu tandetnymi wyrobami imitującymi tradycyjne wyroby kultury podhalańskiej - dodaje Leszek Dorula, burmistrz Zakopanego.
- Zapraszając tutaj, mamy nadzieję, że duch i atmosfera dawnego Zakopanego, nazywanego w okresie międzywojennym "polskimi Atenami", towarzyszyć będą Państwu, a działalność kulturalna, edukacyjna, popularyzacyjna i promocyjna dadzą nowe życie temu miejscu - podkreślają włodarze Zakopanego.
Otwarcie "Czerwonego Dworu" wpisane zostało do oficjalnych wydarzeń tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich, który potrwa w Zakopanem do 26 sierpnia. Wydarzeniu patronuje "Gość Niedzielny".