W ramach projektu "Skansenova" renowację przechodzi właśnie 9 małopolskich skansenów. Prace prowadzone w nich od dwóch lat dobiegają już końca.
- Mamy to szczęście, że żyjemy w miejscu, które może się poszczycić niezwykle bogatym dziedzictwem kulturowym. Dzięki realizacji projektu "Skansenova" odrestaurowano już ponad 100 zabytkowych obiektów, 4 z nich przeniesiono z innej lokalizacji na teren skansenu, 81 zabezpieczono przed zniszczeniem i kradzieżą, montując monitoring czy nowe ogrodzenie oraz, co ważne, dostosowano je do potrzeb osób niepełnosprawnych, by każdy mógł doświadczyć naszego regionalnego piękna - opowiada Leszek Zegzda, odpowiedzialny w zarządzie województwa m.in. za dziedzictwo kulturowe. - Tym, co mamy najcenniejszego, naszym dziedzictwem, zachwycają się nie tylko turyści z Polski, ale również ci z najbardziej odległych zakątków Europy i świata - dodaje.
Co więcej, niemal 14 mln zł, które zostały przeznaczone na realizację zadania, pozwoliło też na stworzenie atrakcyjnych dla turystów przestrzeni - m.in. wystaw czy sal edukacyjnych. Przykładami są chata łemkowska przeniesiona do zagrody maziarskiej w Łosiu z Bartnego czy montaż wyposażenia multimedialnego w niewielkim skansenie w Sidzinie.
"Skansenova" to pierwszy tak kompleksowy i realizowany na tak dużą skalę projekt konserwacji drewnianych zabytków w naszym regionie. Jego realizacja formalnie zakończy się w grudniu, ale już dziś turyści mogą podziwiać odnowione perełki architektury drewnianej w muzeach pod gołym niebem w Dobczycach, Nowym Sączu, Zubrzycy Górnej, Sidzinie, Szymbarku i Łosiu oraz w Zalipiu, Dołędze i Wygiełzowie.
Dla skansenów objętych projektem powstała także strona internetowa www.skansenova.pl. To właśnie tu zainteresowani znajdą niezbędne informacje na temat obiektów. W wersji mobilnej strona zawiera dodatkowo interaktywną grę dla dzieci i dorosłych, która w formie zabawy pozwala odkrywać nieznane ciekawostki i tajemnice zaklęte w zabytkowych budynkach.