50 lat temu prymas Polski kard. Stefan Wyszyński oraz kard. Karol Wojtyła ukoronowali wizerunek MB Częstochowskiej w bazylice Mariackiej.
Rocznicę tę świętowano w niedzielę 26 sierpnia, podczas wieczornej Mszy św.
Archiprezbiter bazyliki Mariackiej ks. Dariusz Raś podkreślał, że w tym maryjnym obrazie "odnajdujemy rys czuwania i straży nad miastem". - Matka Boża jakby wygląda z tej bazyliki na Kraków i opiekuje się jego sprawami - powiedział.
Kard. Stanisław Dziwisz, który przewodniczył Mszy św., wspomniał w homilii, że krakowski wizerunek Matki Bożej został ukoronowany 15 grudnia 1968 r., na zakończenie peregrynacji w archidiecezji krakowskiej ramy obrazu MB Częstochowskiej - sam obraz był bowiem wtedy "uwięziony" w Częstochowie przez władze komunistyczne.
Koronacji dokonali prymas Wyszyński oraz kard. Wojtyła. - Koronacja krakowskiego obrazu Częstochowskiej Pani jeszcze bardziej zbliżała do siebie i zespalała Jasną Górę i Kraków - dwa święte miasta, które określają tożsamość polskiego ducha. Tutaj, u Matki Bożej Częstochowskiej w sercu historycznego Krakowa, wiemy, kim jesteśmy - wiemy, skąd przychodzimy i dokąd zmierzamy - dodał kardynał.
Nawiązując do Ewangelii o weselu w Kanie Galilejskiej, zwrócił uwagę na postawę Maryi, która zawsze cechowała się wrażliwym sercem, bystrym spojrzeniem, troską o innych oraz ciągłym wzywaniem, by robić wszystko, cokolwiek powie Jej Syn.
Wśród zebranych na Mszy św. byli goście z Włoch, którzy przekazali miniaturę bazyliki Mariackiej, ułożoną z prawie 2 mln kłosów zboża. Kard. Dziwisz otrzymał od nich wyróżnienie Złoty Kłos, przyznane mu w podziękowaniu za wieloletnią posługę u boku Jana Pawła II.
Kard. Dziwisz przekazał natomiast bazylice Mariackiej złoty krzyż pektoralny, używany przez św. Jana Pawła II.