W Pałacu Biskupim w Krakowie przedstawiono dziś plan centralnych i archidiecezjalnych obchodów 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.
- Mam wspomnienia związane z dniem wyboru kard. Wojtyły na papieża. Należałem do tych mieszkańców Kolegium Polskiego w Rzymie, którzy 14 października 1978 r. brali udział w ostatnim obiedzie kardynała tamże. Byłem 16 października na placu św. Piotra, gdy ogłaszano ten wybór. Towarzyszyły temu ogromne emocje. Wiedzieliśmy wszyscy, że nastąpił wielki przełom w dziejach Kościoła. Dało to też nadzieję Polakom; podnieśli głowy - wspominał abp Marek Jędraszewski.
- Zrozumiałe więc, że 40. rocznica tego wyboru musi być wielkim wydarzeniem, wpisującym się w obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości, nie mającym jedynie archidiecezjalnego charakteru, lecz ogólnopolski. Obchody będą okazją do przypomnienia tego, co było wtedy. Bo Jan Paweł II dał Polsce, Europie i światu nadzieję na zmiany - dodał metropolita krakowski.
Centralne uroczystości rocznicowe, mające charakter ogólnopolskiego dziękczynienia za życie i posługę papieża, odbędą się 16 października z udziałem Episkopatu Polski i najwyższych władz państwowych. O godz. 15 w znajdującym się na terenie sanktuarium św. Jana Pawła II na krakowskich Białych Morzach muzeum odbędzie się otwarcie wystawy "Nasz papież". - Nasze muzeum posiada największą w świecie kolekcję pamiątek związanych z Karolem Wojtyłą, św. Janem Pawłem II. Wystawa ma ukazać nie tylko wielkość pontyfikatu polskiego papieża, lecz także pokazać go jako człowieka, także jako człowieka modlitwy - powiedział ks. prof. Andrzej Witko, historyk sztuki, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie.
O 16.30 w sanktuarium na Białych Morzach rozpocznie się Msza św. pod przewodnictwem abp. Salvatore Pennacchia, nuncjusza apostolskiego w Polsce. Kazanie wygłosi kard. Stanisław Dziwisz, będący m.in. sekretarzem osobistym Jana Pawła II. O godz. 20 krakowianie i pielgrzymi przyjdą pod Okno Papieskie w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich przy ul. Franciszkańskiej 3. Zobaczą tam nowy wizerunek papieża wykonany ze szkła weneckiego techniką mozaiki. - Jego autorką jest Magdalena Czeska, artystka z Poznania. Ukaże Jana Pawła II jako człowieka radości duchowej - powiedział ks. prof. Witko. Obchody centralne zakończą się o 20.30 koncertem artystów scen polskich na Rynku Głównym.
17 października w auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego odbędzie się z kolei zorganizowana przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II oraz Instytut Dialogu Międzykulturowego międzynarodowa konferencja naukowa "Veritatis Splendor". Wykłady wygłoszą m.in. kard. Stanisław Dziwisz i kard. Stanisław Ryłko. Tego samego dnia o 16.30 rozpoczną się uroczystości w Wadowicach - otwarcie wystawy okolicznościowej oraz dziękczynna Msza św. w kościele św. Piotra Apostoła.
Archidiecezjalne dziękczynienie za wybór Jana Pawła II będzie się odbywało od 16 do 22 października w sanktuarium na Białych Morzach. - Będzie to okazja do spotkania się z Janem Pawłem II jako świętym. Przeniesiemy się w wymiar mistyczny, który dotyczy kształtu naszego ducha - powiedział ks. Mateusz Hosaja, kustosz sanktuarium. W trakcie Mszy św. poszczególnych dniach będą się modlili przedstawiciele rozmaitych stanów i grup społecznych. Dziękczynienie zakończy się 22 października, w dniu odpustu ku czci św. Jana Pawła II. O godz. 17 zostanie tu odprawiona Msza św. po przewodnictwem abp. Jędraszewskiego.
Wyrazem dziękczynienia będzie też pielgrzymka archidiecezji krakowskiej do Rzymu - od 9 do 11 października. Pielgrzymi wraz z abp. Jędraszewskim oraz kardynałami: Dziwiszem i Ryłką będą się modlili m.in. w bazylikach Santa Maria Maggiore i św. Piotra, także przy grobie św. Jana Pawła II. Spotkają się również z papieżem Franciszkiem.
Szczegółowy program obchodów 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową jest dostępny na: www.diecezja.pl.