Wojciech Plewiński i Antoni Borgosz otrzymali dziś brązowe medale Cracoviae Merenti. Honoruje się nimi osoby szczególnie zasłużone dla Krakowa.
Uroczystość odbyła się w sali obrad Rady Miasta Krakowa im. Stanisław Wyspiańskiego w Pałacu Wielopolskich.
"Wojciech Plewiński to bez wątpienia przedstawiciel czołówki fotografów działających w drugiej połowie ubiegłego wieku, fotograf o wielkiej skali talentu i dokonań" - napisano w uzasadnieniu przyznania wyróżnienia. Artysta, który skończył niedawno 90 lat, urodził się wprawdzie w Warszawie, ale z Krakowem jest związany już od 1948 roku. Był wieloletnim fotografem tygodnika "Przekrój", twórcą jego fotografii okładkowych. Przez długie lata dokumentował także spektakle teatrów krakowskich, szczególnie Starego. Jest również autorem portretów fotograficznych wybitnych krakowian. - Bardzo proszę, mistrzu, przyjąć medal Cracoviae Merenti wraz z podziękowaniami za lata pracy na rzecz kultury Krakowa i Polski - powiedział prof. Jacek Majchrowski, włodarz podwawelskiego grodu.
W. Plewiński wspomniał zaś, że jako warszawiak z urodzenia dopiero po pewnym czasie przyzwyczaił się do atmosfery Krakowa i zaczął ją doceniać. - Stoi przed państwem człowiek spełniony i doceniony. Album, który wyszedł niedawno, pokazuje dobrze to, co robiłem w teatrach. Było to moje główne zajęcie. Przychodziłem na przedpremierowe próby generalne, w kostiumach, gdyż tam było już właściwe napięcie artystyczne, które mogłem ująć w obiektywie - powiedział artysta.
Drugą osobą, wyróżnioną dziś medalem, jest prof. Antoni Borgosz, matematyk, wieloletni dyrektor krakowskiego Zespołu Szkół Łączności im. Poczty Polskiej w Gdańsku. "Swym sposobem zarządzania szkołą sprawił, że od lat zajmuje ona czołowe miejsca w ogólnopolskich rankingach pod względem ilości zdanych matur i egzaminów zawodowych, jako jedna z najlepszych szkół w Polsce. Uczniowie Zespołu Szkół Łączności systematycznie biorą udział w konkursach i olimpiadach, uzyskując tytuły laureatów lub finalistów olimpiad, konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. (...) Za pionierskie można uznać jego starania, aby program szkół wchodzących w skład Zespołu dostosowany był do potrzeb rynku pracy, co obecnie staje się wymogiem obecnego systemu kształcenia zawodowego" - napisano uzasadnieniu przyznania wyróżnienia.
Mówił o nim w laudacji prezydent Majchrowski. - Są w Krakowie osoby, które nie są powszechnie znane, ich nazwiska nie pojawiają się codziennie w gazetach, radiu, telewizji, na portalach internetowych, ale których działalność i praca powodują, że nasze miasto jest w czołówkach wielu rankingów i klasyfikacji, a absolwenci krakowskich szkół i uczelni znajdują najlepsze miejsca pracy. Jedną z takich osób jest na pewno Antoni Borgosz - powiedział prof. Majchrowski.
Laureat medalu nie krył zaś wzruszenia, mówiąc, że traktuje medal jako wyróżnienie nie tylko jego, lecz także całego krakowskiego szkolnictwa zawodowego.
Sylwetkę Wojciecha Plewińskiego przedstawimy obszerniej w numerze 39. krakowskiego GN na 30 września.