Niepublikowany do tej pory zbiór rozważań "Kazanie na Areopagu" ukaże się wkrótce drukiem w krakowskim Wydawnictwie Literackim.
Okazją do wydania książki była zbliżająca się 40. rocznica wyboru ówczesnego metropolity krakowskiego na Stolicę Piotrową. Tekst przekazał wydawnictwu kard. Stanisław Dziwisz, metropolita senior archidiecezji krakowskiej, niegdyś wieloletni sekretarz Karola Wojtyły, pełniący tę funkcję także po jego wyborze na Stolicę Piotrową.
Zbiór 13 rozważań teologicznych powstał prawdopodobnie między 1962 a 1965 r. na kanwie kazania św. Pawła Apostoła wygłoszonego niegdyś na ateńskim Areopagu.
- Tekst "wypłynął" niedawno. Maszynopis nie był datowany. Podczas prac edytorskich udało nam się jednak umiejscowić tekst w czasie oraz wyjaśnić niektóre okoliczności jego powstania - mówi Marcin Baniak, dyrektor działu promocji Wydawnictwa Literackiego.
Inspiracją do powstania rozważań, które osoby czytające je przed oddaniem do druku uznały za bardzo spójne i bardzo ważne dzieło abp. Wojtyły, były zapewne odwiedziny Areopagu. Przyszły papież był tam w grudniu 1963 r., podczas pielgrzymki do Ziemi Świętej. Przystanek w tym miejscu uznał widać za ważny, skoro wspomniał Areopag w liście do księży archidiecezji krakowskiej relacjonującym pielgrzymkę, opublikowanym we fragmentach przez ks. Adama Bonieckiego w "Kalendarium życia Karola Wojtyły".
"Drugie miejsce [po Joppie], które pragnę wspomnieć, to Areopag w Atenach. Miejsce opodal Akropolu z jego wspaniałymi świątyniami, w którym św. Paweł przemawiał do Ateńczyków o Bogu nieznanym. Oba te miejsca, które tu wspominam, wprowadzają nas ze świata Ewangelii w świat Dziejów Apostolskich - w początki historii Kościoła" - napisał ówczesny biskup i wikariusz kapitulny archidiecezji krakowskiej. Nie wiadomo, kiedy rozważania zaczęły powstawać. - W tekście są liczne odwołania do dokumentów II Soboru Watykańskiego, mógł więc powstawać między końcem roku 1962 a końcem roku 1965 - dodaje M. Baniak.
Szczegóły dotyczące dzieła i jego losów zostaną przedstawione podczas konferencji prasowej zorganizowanej we czwartek 27 września przez wydawcę w jego krakowskiej siedzibie przy ul. Długiej.
"Kazanie na Areopagu" to kolejny zbiór tekstów Karola Wojtyły publikowanych po latach z maszynopisu. W 2011 r. w opracowaniu ks. Andrzeja Dobrzyńskiego ukazał się tom "Ewangelia a sztuka. Rekolekcje dla artystów". Zawierał nauki rekolekcyjne wygłoszone w 1962 r. dla artystów krakowskich w kościele Świętego Krzyża. Tekst opublikowano na podstawie maszynopisu z rzymskiego Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II.