Wspólnota parafialna w podkrakowskim Kaszowie świętowała wraz z metropolitą krakowskim jubileusz 20-lecia parafii pw. Matki Bożej Różańcowej.
Uroczystości odbyły się 30 września, w dniu odpustu parafialnego. Abp Marek Jędraszewski podkreślił w homilii, że Różaniec jest darem i zadaniem dla parafian z Kaszowa, którzy 20 lat temu wybudowali swoją świątynię i oddali się pod opiekę Matki Bożej Różańcowej. - Różaniec staje się dla Kościoła, ludzi i świata prawdziwym ratunkiem, by trwać z Chrystusem, by dziękować mu za Jego miłość do nas, a za przyczyną Najświętszej Dziewicy ciągle wołać o zbawienie nasze i całego świata - powiedział metropolita.
Wspomniał, że współczesna Europa, skupiając się na konsumpcji, żyje w sposób "jakby nie było Pana Boga; Polska jawi się tu jako znak sprzeciwu i wyrzut sumienia". Metropolita wspomniał o próbach zagłuszenia głosu Kościoła w sprawach dotyczących ojczyzny i narodu. - Tym bardziej jest potrzebna nasza wspólna modlitwa różańcowa z naszą Matką i Królową o to, aby nieustannie chroniła nas pod płaszczem swojej opieki. Polska jest dobrem wspólnym wszystkich Polaków. To właśnie mieści się w słowie "Rzeczpospolita" - rzecz wspólna. Chodzi o ocalenie życia naszej ojczyzny w duchu Chrystusowej Ewangelii i Chrystusowego krzyża - stwierdził arcybiskup.
Parafia w Kaszowie powstała formalnie w 1998 roku. Tę datę poprzedziły jednak lata przygotowań duchowych i materialnych. Przez stulecia mieszkańcy należeli do dużej parafii pw. św. Mikołaja w Liszkach. W miarę rozrastania się miejscowości tworzących tę parafię pojawiały się nowe wyzwania duszpasterskie. Ks. Jan Sala (1932-2016), który przez 35 lat, od 1972 r. poczynając, kierował parafią lisiecką, sprzyjał pomysłom utworzenia nowej wspólnoty.
Przygotowania były stopniowe. Mieszkańcy chcieli mieć swój kościół i swojego duszpasterza. Nie szczędzili wysiłków, by zrealizować ten cel. W 1990 r. powstał w Kaszowie Społeczny Komitet Budowy Kościoła. Na początku 1992 r. w budynku dawnej spółdzielni rolniczej urządzono prowizoryczną kaplicę. 31 maja została tu odprawiona pierwsza Msza św. dla kaszowian. Od 1993 r. duszpasterstwem i budową świątyni parafialnej zajmował się ks. Józef Czarny, wikary lisiecki, który z czasem został proboszczem nowej parafii. Kościół parafialny zaprojektowała Ewa Wójcikowska. Jesienią rozpoczęto budowę, przy której codziennie pracowało po kilkadziesiąt osób. We wrześniu następnego roku bryła świątyni była już gotowa. 28 września 1997 r. kard. Franciszek Macharski poświęcił kościół, 1 lipca 1998 r. erygował zaś formalnie parafię pw. Matki Bożej Różańcowej.
Ks. Czarny duszpasterzował tu do 2009 r. Jego następcą został ks. Krzysztof Chromy. Od lipca 2015 r. parafią kieruje ks. Jacek Kasperczyk.
Kaszów jest bardzo rozległą, nietypową wsią. Jej oddalona od centrum część wchodzi w skład tzw. Wyźrału, składającego się z przysiółków kilku wsi. Dostosowano do tego m.in. sieć szkolną. Prócz Szkoły Podstawowej nr 1 im. św. Józefa, znajdującej się w centrum wsi, na jej wyźralskich obrzeżach działa dynamicznie druga szkoła, nosząca imię św. Jadwigi Królowej.