Na skwerze przed oknem papieskim krakowianie i turyści przez całą niedzielę mogą wziąć udział w Dniu św. Franciszka.
Wydarzenie to przypomina założyciela zgromadzenia franciszkanów oraz przedstawia dzieła społeczne, charytatywne i misyjne, które podejmuje zakon.
- Św. Franciszek budzi niezwykłą sympatię i jest powszechnie lubiany. Zwłaszcza teraz, kiedy jest patronem Ojca Świętego. To przystępny święty, który stawia na pokorę i ubóstwo oraz miłuje świat stworzony, ukazując nam uniwersalną prawdę o tym, jak żyć w zgodzie z bliźnim i w postawie wdzięczności wobec Boga - mówi o. Jan Maria Szewek OFMConv.
Na stoiskach prezentowane są książki wydawnictwa franciszkańskiego, w tym opracowania dotyczące błogosławionych męczenników o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka, dzieła misyjne oraz rękodzieła stworzone przez wolontariuszy czy pacjentów Ośrodka Leczenia Uzależnień "San Damiano".
Tegoroczny Dzień św. Franciszka nawiązuje też do postaci św. Maksymiliana M. Kolbego. Wszystko dzięki unikatowej na skalę światową ekspozycji "Klisze Pamięci. Labirynty" Mariana Kołodzieja, więźnia nr 432 obozu Auschwitz. Wystawie towarzyszy kwesta na rozbudowę Centrum św. Maksymiliana w Harmężach.
Nie brakuje także smakołyków z kuchni franciszkańskiej, a siostry klaryski czekają na przybyłych. Chętni mogą zobaczyć również części klasztoru niedostępne na co dzień czy też zapoznać się z franciszkańskim starodrukami, w tym z Mszałem Rzymskim z 1770 r. czy dziełem "Cronica Mundi" z 1493 r. z najstarszą ryciną panoramy Krakowa.
Są również atrakcje dla całych rodzin - m.in. kącik plastyczny z malowaniem twarzy. - Jesteśmy od zawsze związani z franciszkanami. Co tydzień przychodzimy tutaj na Mszę św. Założyciel tego zgromadzenia to dla nas drogowskaz, jak postępować w miłości do drugiego człowieka i całego stworzenia oraz spokojnie iść przez życie, opierając się na zaufaniu Bogu - opowiada pani Małgorzata.
Dzień św. Franciszka, który przygotowały Krakowska Prowincja Franciszkanów oraz franciszkańska Fundacji "Brat Słońce", zakończy się wieczorem. O godz. 18 odbędzie się koncert Akademickiego Chóru "Organum" i Zespołu Instrumentalnego "Ricercar", a o godz. 20 - czuwanie modlitewne, które ma wesprzeć rzymski Synod Biskupów nt. młodych.