Do końca października szkoły podstawowe i ponadpodstawowe mogą się zgłaszać do 6. edycji programu edukacyjnego "Młody Asyż. Młodzież na rzecz tolerancji i pokoju".
Tegorocznej odsłonie wydarzenia towarzyszy hasło "Przy wspólnym stole. Obrzędy i tradycje kulinarne w różnych kulturach i religiach". Program jest częścią wieloletniego projektu "Oblicza Dialogu" organizowanego przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.
- Obrzędowość związana z jedzeniem jest bardzo różna i wiąże się z zasadami, nakazami czy tradycjami. Stanowi zatem doskonałą okazję, by pokazać zarówno różnorodność, jak i cechy wspólne między kulturami i religiami - tłumaczy dr Barbara Munk z IDM.
W grupach zgłoszonych przez placówki edukacyjne może się znaleźć od 8 do 20 uczniów. Ich zadaniem będzie przygotowanie różnego rodzaju aktywności związanych z główną tematyką projektu, w tym wystaw, warsztatów, wycieczek, konkursów, wywiadów czy facebookowego profilu "Oblicza Dialogu".
- Najistotniejsze jest jednak prowadzenie przez uczniów - wraz ze swoimi nauczycielami-koordynatorami - stron internetowych, na których prezentują oni ciekawostki związane z myślą przewodnią projektu, jak i zdają relację z prowadzonych wydarzeń - opisuje Munk.
Realizacja projektu kończy się przyznaniem szkole certyfikatu "Młody Asyż. Młodzież na rzecz tolerancji i pokoju". Autorzy najciekawszych stron w roku szkolnym 2018 /2019 otrzymają nagrody rzeczowe. Nastąpi to pod koniec maja przyszłego roku.
Projekt "Oblicza Dialogu" ma rozwijać w społeczeństwie, a zwłaszcza młodych, postawę otwartości na inne kultury i religie, uczyć wrażliwości na współistnienie z drugim człowiekiem oraz zapobiegać negatywnym zjawiskom nietolerancji i dyskryminacji z powodów kulturowych czy wyznaniowych.
Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć na stronach: www.obliczadialogu.pl i www.idmjp2.pl.