W przeddzień 40. rocznicy wyboru Jana Pawła II krakowski uniwersytet, którego jest patronem, rozpoczął nowy rok akademicki.
O owocach pontyfikatu dla Kościoła i świata mówił w wykładzie inauguracyjnym kard. Stanisław Dziwisz. - Jan Paweł II nie był politykiem, ale pasterzem, jednak wlewając w ludzkie serca odwagę i nadzieję, stał się katalizatorem dziejowych przemian - podkreślał wieloletni sekretarz papieża i zwracał uwagę na to, że jego duchowe dziedzictwo jest wciąż źródłem odpowiedzi na pytania nurtujące współczesny świat.
Podsumowując owoce pontyfikatu stwierdził, że posługa Jana Pawła II była przełomowa pod wieloma względami, a w historycznych wydarzeniach na świecie Kościół, któremu przewodził, odgrywał znaczącą rolę.
Do obszarów, w których długi pontyfikat polskiego papieża zapisał się jako przełomowy, kard. Dziwisz zaliczył przede wszystkim rozwój kultu Bożego Miłosierdzia, pogłębienie kultu maryjnego w Kościele i papieskie pielgrzymowanie.
Za znaczące uznał ponadto spotkania z młodymi, które przybrały formę Światowych Dni Młodzieży - niezwykłej pielgrzymki młodych, kontynuowanej przez jego następców.
- Wiara, na skutek różnych przyczyn, traci swój dynamizm i ulega stopniowej erozji. Na skutek globalizacji proces ten zaczyna ogarniać cały świat - przyznał krakowski metropolita senior, wskazując papieską odpowiedź na ten kryzys. Jest nim dzieło nowej ewangelizacji, które "dziś jest priorytetowym zaangażowaniem Kościoła w świecie, zwłaszcza w obszarze kultury europejskiej".
Zdynamizowanie dialogu Kościoła ze współczesną kulturą to, według mówcy, kolejny obszar, w którym Jan Paweł II odegrał znaczącą rolę.
- Można powiedzieć, że dialog z kulturą służy poznaniu coraz pełniejszej prawdy dla większej miłości. Dialog taki ma bardzo szeroki zakres, bo kulturą nazywa się wszystko, co przyczynia się pozytywnie do postępu człowieka - mówił kardynał.
Papież z dalekiego kraju szybko został okrzyknięty przez opinię publiczną "papieżem praw człowieka". Promował cywilizację życia i bronił ludzkiego prawa do życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Tym kwestiom Jan Paweł II poświęcał wiele uwagi, broniąc niestrudzenie zagrożonych istnień, zwłaszcza w kontekście wzrastającego niebezpieczeństwa aborcji i eutanazji.
Podkreślał także, że z wielką troską należy pochylać się nad osobami ubogimi, niepełnosprawnymi i chorymi, pomagając im zarówno w wymiarze osobowym, jak i społecznym.
Podsumowując owoce pontyfikatu Jana Pawła II, papieski sekretarz zwrócił również uwagę na jego zaangażowanie w sprawę pokoju na świecie. W tym kontekście wymienił Orędzia na Światowy Dzień Pokoju, bezprecedensową inicjatywę modlitw międzyreligijnych w Asyżu oraz liczne mediacje Stolicy Apostolskiej w zapalnych regionach świata.
W kolegiacie akademickiej św. Anny profesorowie i studenci powierzali nowy rok pracy Bożej Opatrzności podczas Mszy św., której przewodniczył Wielki Kanclerz UPJPII abp Marek Jędraszewski.
Uroczystości inauguracyjne odbyły się w sali Filharmonii Krakowskiej, gdzie zgromadziła się społeczność akademicka uczelni, biskupi, władze lokalne i delegacje władz krakowskich szkół wyższych.
Listy gratulacyjne przesłali prezydent RP Andrzej Duda, premier rządu Mateusz Morawiecki oraz wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Szef jego gabinetu politycznego Piotr Ziółkowski przekazał czek na ponad 17 mln zł, który zostanie spożytkowany na inwestycje wciąż rozwijającej się uczelni.
Jak zaznaczył w przemówieniu inauguracyjnym rektor uniwersytetu ks. prof. Wojciech Zyzak, nowy rok akademicki upłynie pod znakiem wielkich wyzwań związanych z Konstytucją dla nauki i wprowadzeniem w życie nowej konstytucji apostolskiej papieża Franciszka "Veritatis Gaudium".
- Patrzymy w przyszłość z nadzieją - zapewnił wspólnotę akademicką, wypowiadając łacińską sentencję życzeń dobrego i szczęśliwego roku: "Quod bonum, felix, faustum, fortunatumque sit".