Nowy numer 13/2024 Archiwum

Nie bójcie się „stracić” czasu na modlitwie!

Marcin Jakimowicz w kolejnym odcinku cyklu "#TenWKtórym" opowiadał, jak radzić sobie z poczuciem kryzysów duchowych.

Swoją prelekcję w ramach nowej internetowej ewangelizacji dziennikarz "Gościa Niedzielnego" rozpoczął od wskazania, że Bóg jest dobry i delikatny. Zrobił to na podstawie przykładów z Pisma Świętego.

– Kiedy Adam i Ewa zgrzeszyli, Bóg najpierw uszył im ubrania ze skóry. Oczywiście musieli opuścić raj, ale Jego pierwszą reakcją była troska. Także Kainowi dał znamię, które go chroniło. Myślę, że Bóg widzi więcej, niż my. Potrafi oddzielić człowieka od jego grzechu. I naprawdę patrzy na nas swoim miłosierdziem – mówił.

Gość 4. odcinka opowiedział także, jak jeden z jego kolegów nie chciał modlić się wstawienniczo, bo nie czuł się wystarczająco przygotowany do takiej posługi. – Mówił, że on nigdy na modlitwie nic nie słyszy, że nie otrzymał żadnego charyzmatu. Spytałem Tomka, czy był ochrzczony i bierzmowany. Powiedział, że tak, więc mu odpowiedziałem, że w takim razie ma 100 proc. Ducha Świętego. Poprosiłem go, by został, ale nie był do tego przekonany – wspominał.

Następnie opisał jak podczas tej modlitwy jego kolega zaczął mieć w głowie obraz dwójki dzieci, które machają z nieba. – Powiedział mi to i zapytał, czy może to przekazać temu, nad którym się modliliśmy. Okazało się, że ów mężczyzna przyszedł dlatego, że jego żona dwukrotnie poroniła i żyli w niepewności, czy ich dzieci są w niebie. I to usłyszał ten Tomek, którzy wzbraniał się, mówiąc, że nie ma żadnych charyzmatów. Tak właśnie wyglądają mocarze ducha, choć pięć minut wcześniej mówią, że się nie nadają – opowiadał Marcin.

Odnosząc się do poczucia osamotnienia i "nocy ciemnej" na modlitwie M. Jakimowicz tłumaczył, że często taki czas musi nastąpić w życiu człowieka wierzącego. – Znamy słowa, że ziarno musi obumrzeć. Potrzeba niekiedy okresu całkowitego zniszczenia i oczekiwania, ale Bóg odpowie. Może nie od razu i nie zawsze tak, jakbyśmy chcieli, ale nie zostawi nas samych, kiedy do niego wołamy – zaznaczył, dodając że często po latach człowiek dziękuje Bogu, że nie wysłuchał jakiejś jego wcześniejszej prośby.

Prelegent dodał też, że modlitwa nie zawsze musi przynosić owoce – jak w przypadku automatu z napojami, gdy wrzucamy monetę i od razu otrzymujemy puszkę. – Nie powinniśmy po modlitwie oczekiwać w ogóle czegoś. Modlitwa nie jest po coś. Zacznijmy myśleć na modlitwie o Bogu, a nie o sobie. Spotkajmy się z Bogiem bezinteresownie. Nie bójcie się "stracić" z Nim czasu i tylko przy Nim posiedzieć. I powiedzieć Mu, że jesteście dla Niego teraz, że jeśli zechce wam coś dać, to dobrze, a jeśli nie, to też dobrze – podsumował.

"#TenWKtórym" to cykl spotkań z autorami ciekawych książek, który przygotowują dwie krakowskie księgarnie chrześcijańskie – Tolle.pl i Gloria24.pl. Podczas transmisji na żywo w mediach społecznościowych autorzy dzielą się swoim doświadczeniem wiary i duchowości, a także odpowiadają na pytania, jakie codziennie podsuwa życie.

W dotychczasowych odcinkach cyklu poruszono temat pracy nad talentami z o. Łukaszem Buksą OFM, zagadnienie ojcostwa z Jackiem Pulikowskim oraz problem prawidłowej komunikacji w relacji małżeńskiej z Martą i Markiem Babikami.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy