Europa powinna przede wszystkim pozostawać wspólnotą ducha. Powinna powracać do swych najgłębszych źródeł, do wartości, które uformowały jej tożsamość – mówił kard. Stanisław Dziwisz na zakończenie II Kongresu Ruchu "Europa Christi".
W Sanktuarium św. Jana Pawła II zgromadzili się uczestnicy kongresu, który w ostatnim tygodniu obradował w różnych miastach Polski pod hasłem "Wizja Europy w ujęciu św. Jana Pawła II". Podczas Mszy pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza modlili się za Europę, by pozostała wierna swoim korzeniom.
Krakowski metropolita senior przypominał w homilii, że Janowi Pawłowi II w sposób szczególny leżał na sercu los Europy. Doceniał jej duchowe bogactwo i wkład w dziedzictwo całej ludzkości. - Ojciec Święty dostrzegał również zagrożenia, jakie od dłuższego czasu zaczęły się pojawiać na horyzoncie Europy, usuwającej coraz bardziej Boga na margines życia społecznego - mówił osobisty sekretarz polskiego papieża. Przywołał jego pragnienie, aby Stary Kontynent był wspólnotą ducha, powracającą do swych najgłębszych źródeł: do wartości, które uformowały jej tożsamość. - Dlatego Europa nie powinna się bać Chrystusa, bo przecież On niczego człowiekowi nie zabiera, a wszystko daje - przekonywał.
Kard. Dziwisz mówił ponadto o inicjatywie ogłoszenia św. Jana Pawła II patronem Europy. - Niewątpliwie zasługuje w pełni na ten tytuł, bo swoim nauczaniem, swoją miłością i służbą, swoją świętością inspiruje Kościół w Europie do podążania za Chrystusem i życia zgodnie z Ewangelią - stwierdził.
II Międzynarodowy Kongres Ruchu "Europa Christi" odbywał się od 15 do 22 października w Warszawie, Rzeszowie, Lublinie, Łodzi, Częstochowie i Krakowie. W obradach uczestniczyli przedstawiciele rządu i parlamentarzyści, biskupi z Polski i Europy, znawcy katolickiej nauki społecznej.
"Europa Christi" to ruch, którego ambicją jest odbudowanie chrześcijańskiego myślenia o Europie. Pierwszy kongres odbył się w dniach 19-23 października ubiegłego roku w Częstochowie, Łodzi i Warszawie.