Kard. Stanisław Dziwisz przekazał relikwie św. Jana Pawła II parafii św. Ambrożego i Karola w Roncello koło Mediolanu.
W liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II parafia w Roncello koło Mediolanu uczciła relikwie polskiego papieża, które właśnie otrzymała od kard. Stanisława Dziwisza na prośbę miejscowego proboszcza ks. Camillo Felice. Przekazanie relikwii odbyło się w czasie corocznego święta Roncello ku czci Matki Bożej Różańcowej.
W uroczystościach uczestniczyła społeczność lokalna, która przeszła w procesji z figurą Matki Bożej Różańcowej ulicami miasta. Tradycyjnie ważącą ok. 200 kg figurę niosą mężczyźni, którzy w danym roku kończą 50 lat. Tylko z okazji tej uroczystości na posąg Maryi nakładana jest czerwona stuła, do której przyczepione są wota: złote obrączki, pierścionki i inna biżuteria, ofiarowana przez miejscowe kobiety.
W imieniu kard. S. Dziwisza relikwie św. Jana Pawła II przekazał parafii ks. Emil Furtak, który odczytał w czasie uroczystości list od osobistego sekretarza papieża. "Wierzę, że obecność relikwii św. Jana Pawła II pomoże Wam odkryć na nowo piękno i wielkość jego nauczania, doda Wam sił do wprowadzania w życie przyrzeczeń chrzcielnych, zachęci do odmawiania różańca, tak jak to czynił Jan Paweł II, oraz wleje odwagę, by być w świecie świadkami Bożego miłosierdzia" – napisał krakowski metropolita senior.
Jan Paweł II był w Mediolanie dwa razy. Najpierw od 20 do 22 maja 1983 r. z okazji zamknięcia XX Narodowego Kongresu Eucharystycznego, drugi raz rok później, na początku listopada, z okazji 400. rocznicy śmierci św. Karola Boromeusza, który jest patronem parafii w Roncello i patronem chrztu polskiego papieża.
Ks. Camillo Felice, proboszcz parafii Roncello, żywo interesuje się Polską. Trzykrotnie zorganizował pielgrzymki parafialne do ojczyzny Jana Pawła II i utrzymuje kontakty z Polakami mieszkającymi we Włoszech. W jego parafii odprawiane są Msze św. po polsku. Szczególną czcią mieszkańcy miejscowości otaczają Matkę Bożą Częstochowską i św. Jana Pawła II. Pielęgnują także kult Bożego miłosierdzia.
Figurę Matki Bożej niosą mężczyźni, którzy ukończyli 50 lat
archiwum ks. Emila Furtaka