Nowy numer 42/2019 Archiwum

Papieskie relikwie trafiły do włoskiej parafii

Kard. Stanisław Dziwisz przekazał relikwie św. Jana Pawła II parafii św. Ambrożego i Karola w Roncello koło Mediolanu.

W liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II parafia w Roncello koło Mediolanu uczciła relikwie polskiego papieża, które właśnie otrzymała od kard. Stanisława Dziwisza na prośbę miejscowego proboszcza ks. Camillo Felice. Przekazanie relikwii odbyło się w czasie corocznego święta Roncello ku czci Matki Bożej Różańcowej.

W uroczystościach uczestniczyła społeczność lokalna, która przeszła w procesji z figurą Matki Bożej Różańcowej ulicami miasta. Tradycyjnie ważącą ok. 200 kg figurę niosą mężczyźni, którzy w danym roku kończą 50 lat. Tylko z okazji tej uroczystości na posąg Maryi nakładana jest czerwona stuła, do której przyczepione są wota: złote obrączki, pierścionki i inna biżuteria, ofiarowana przez miejscowe kobiety.

W imieniu kard. S. Dziwisza relikwie św. Jana Pawła II przekazał parafii ks. Emil Furtak, który odczytał w czasie uroczystości list od osobistego sekretarza papieża. "Wierzę, że obecność relikwii św. Jana Pawła II pomoże Wam odkryć na nowo piękno i wielkość jego nauczania, doda Wam sił do wprowadzania w życie przyrzeczeń chrzcielnych, zachęci do odmawiania różańca, tak jak to czynił Jan Paweł II, oraz wleje odwagę, by być w świecie świadkami Bożego miłosierdzia" – napisał krakowski metropolita senior.

Jan Paweł II był w Mediolanie dwa razy. Najpierw od 20 do 22 maja 1983 r. z okazji zamknięcia XX Narodowego Kongresu Eucharystycznego, drugi raz rok później, na początku listopada, z okazji 400. rocznicy śmierci św. Karola Boromeusza, który jest patronem parafii w Roncello i patronem chrztu polskiego papieża.

Ks. Camillo Felice, proboszcz parafii Roncello, żywo interesuje się Polską. Trzykrotnie zorganizował pielgrzymki parafialne do ojczyzny Jana Pawła II i utrzymuje kontakty z Polakami mieszkającymi we Włoszech. W jego parafii odprawiane są Msze św. po polsku. Szczególną czcią mieszkańcy miejscowości otaczają Matkę Bożą Częstochowską i św. Jana Pawła II. Pielęgnują także kult Bożego miłosierdzia.  Figurę Matki Bożej niosą mężczyźni, którzy ukończyli 50 lat   Figurę Matki Bożej niosą mężczyźni, którzy ukończyli 50 lat
archiwum ks. Emila Furtaka

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL