31 października 1918 roku Kraków, jako pierwsze polskie miasto, obok Tarnowa, został uwolniony od władzy zaborczej. Trwają uroczystości rocznicowe.
Dzisiaj rano na cmentarzu Rakowickim złożono kwiaty na grobie kpt. Antoniego Stawarza (1889-1955). 100 lat temu spiskowcy pod jego dowództwem opanowali stację kolejową w Płaszowie i koszary w Podgórzu, a potem poszli wyzwalać centrum miasta, zrzucając po drodze z mostów i budynków symbole władzy zaborczej. Zajęto budynki wojskowe oraz odwach przy wieży ratuszowej. Austriacy byli zmuszeni skapitulować w magistracie przed przedstawicielami Polskiej Komisji Likwidacyjnej i polskim dowódcą wojskowym gen. Bolesławem Roją. Kraków został zajęty bez jednego wystrzału.
Hasło głównych uroczystości rocznicowych, które odbędą się w środę 31 października i mają przypomnieć o wydarzeniach sprzed 100 lat, brzmi: "Wolność przyszła z Podgórza".
Rozpoczną się one o godz. 13 na pl. Niepodległości w Podgórzu, w miejscu, gdzie niegdyś stał budynek koszar, które opanował ówczesny por. Stawarz. Odbędzie się tam inscenizacja historyczna i zostanie odsłonięty obelisk upamiętniający odzyskanie niepodległości. Potem uczestnicy przejdą ul. Zamoyskiego na Rynek Podgórski, gdzie o godz. 14 odbędzie się ślubowanie strażników miejskich. Następnie wręczone zostaną nagrody dla zwycięzców organizowanego corocznie biegu sztafetowego o Szablę kpt. Stawarza.
O godz. 12 na Rynku Głównym złożone zostaną kwiaty pod tablicą pamiątkową na Wieży Ratuszowej, do której niegdyś przylegał budynek odwachu zajętego w 1918 r. przez żołnierzy polskich. O godz. 15 zaś w Muzeum Podgórza (ul. Limanowskiego 51) zostanie otwarta wystawa rocznicowa "Wolność przyszła z Podgórza". Wystawa, czynna do 29 marca przyszłego roku, została przygotowana przez kustosza Janusza T. Nowaka.