Każdy powinien tu przyjść przejdź do galerii

Warsztaty, porady, koncerty, ciepły posiłek i zwykła rozmowa z drugim człowiekiem - od środy do końca tygodnia na Małym Rynku czynny jest Namiot Spotkań. Tak Kraków świętuje 2. Światowy Dzień Ubogich.

Magdalena  Dobrzyniak Magdalena Dobrzyniak

|

GOSC.PL

dodane 14.11.2018 19:35
0

Pani Ewa ma 49 lat, choć wygląda na kilkanaście więcej. Ma zmęczone oczy i dłonie noszące ślady odmrożeń. Niedawno jej się poprawiło w życiu. Mieszka kątem u znajomej, szuka pracy. W zeszłym roku do namiotu przyprowadzili ją koledzy od butelki. Chcieli się ogrzać, coś zjeść. Ogrzali się, zjedli. Oni wyszli, a ona została. I potem przychodziła już codziennie.

– Ten namiot mnie uratował – mówi dziś. Poznała ludzi, którzy pomogli jej się pozbierać. Dziś jest już po terapii odwykowej, chodzi na spotkania AA. Stara się. – Może nie wszystko jeszcze w życiu przegrałam – wzdycha. Teraz chce się odwdzięczyć. Pogadać z tymi, którzy, jak ona rok temu, stracili nadzieję na lepszy los.

Wolontariuszka Magda, która posługuje w bufecie, również przychodziła na Mały Rynek w zeszłym roku. – Takiej atmosfery wśród ludzi nie widziałam nigdzie. Zaciera się granica między nami a osobami bezdomnymi czy ubogimi. To są tacy sami ludzie jak ja. Różnica polega na tym, że potrafię sobie poradzić z moimi problemami, mam przyjaciół i rodzinę, a im w pewnym momencie powinęła się noga. Mogłabym być w ich sytuacji – podkreśla.

Dodaje, że przychodzący do namiotu są bardzo otwarci, chętni do rozmowy. - Ludzie zwykle są raczej wycofani i nieufni w stosunku do obcych. Tutaj tego nie ma – przekonuje wolontariuszka. Jej zdaniem, bezdomność to przede wszystkim samotność, dlatego gościom namiotu zależy na spotkaniu z drugim człowiekiem.

- Każdy powinien tu przyjść, żeby zobaczyć, że te osoby zasługują na to, by traktować je jak człowieka. Powinniśmy tu być, żeby pokazać solidarność z potrzebującymi. Ci, których tu nie ma, dużo tracą – stwierdza Magda.

Namiot Spotkań na Małym Rynku to centralne miejsce Światowego Dnia Ubogich, który do niedzieli będzie obchodzony w Krakowie. W namiocie ubodzy mogą zjeść ciepły posiłek, wziąć udział w warsztatach i skorzystać z porad specjalistów - prawnika, psychologa, pomocy społecznej czy doradcy zawodowego. Na scenie namiotu odbywają się spotkania integracyjne – koncerty, występy artystyczne czy pokazy filmowe. W namiocie będzie również możliwość skorzystania z sakramentu pokuty czy modlitwy wstawienniczej. W sobotę wieczorem odbędzie się tu koncert uwielbienia, który poprowadzi zespół Siewcy Lednicy.

1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..