Nowy numer 8/2021 Archiwum

Każdy powinien tu przyjść przejdź do galerii

Warsztaty, porady, koncerty, ciepły posiłek i zwykła rozmowa z drugim człowiekiem - od środy do końca tygodnia na Małym Rynku czynny jest Namiot Spotkań. Tak Kraków świętuje 2. Światowy Dzień Ubogich.

Pani Ewa ma 49 lat, choć wygląda na kilkanaście więcej. Ma zmęczone oczy i dłonie noszące ślady odmrożeń. Niedawno jej się poprawiło w życiu. Mieszka kątem u znajomej, szuka pracy. W zeszłym roku do namiotu przyprowadzili ją koledzy od butelki. Chcieli się ogrzać, coś zjeść. Ogrzali się, zjedli. Oni wyszli, a ona została. I potem przychodziła już codziennie.

– Ten namiot mnie uratował – mówi dziś. Poznała ludzi, którzy pomogli jej się pozbierać. Dziś jest już po terapii odwykowej, chodzi na spotkania AA. Stara się. – Może nie wszystko jeszcze w życiu przegrałam – wzdycha. Teraz chce się odwdzięczyć. Pogadać z tymi, którzy, jak ona rok temu, stracili nadzieję na lepszy los.

Wolontariuszka Magda, która posługuje w bufecie, również przychodziła na Mały Rynek w zeszłym roku. – Takiej atmosfery wśród ludzi nie widziałam nigdzie. Zaciera się granica między nami a osobami bezdomnymi czy ubogimi. To są tacy sami ludzie jak ja. Różnica polega na tym, że potrafię sobie poradzić z moimi problemami, mam przyjaciół i rodzinę, a im w pewnym momencie powinęła się noga. Mogłabym być w ich sytuacji – podkreśla.

Dodaje, że przychodzący do namiotu są bardzo otwarci, chętni do rozmowy. - Ludzie zwykle są raczej wycofani i nieufni w stosunku do obcych. Tutaj tego nie ma – przekonuje wolontariuszka. Jej zdaniem, bezdomność to przede wszystkim samotność, dlatego gościom namiotu zależy na spotkaniu z drugim człowiekiem.

- Każdy powinien tu przyjść, żeby zobaczyć, że te osoby zasługują na to, by traktować je jak człowieka. Powinniśmy tu być, żeby pokazać solidarność z potrzebującymi. Ci, których tu nie ma, dużo tracą – stwierdza Magda.

Namiot Spotkań na Małym Rynku to centralne miejsce Światowego Dnia Ubogich, który do niedzieli będzie obchodzony w Krakowie. W namiocie ubodzy mogą zjeść ciepły posiłek, wziąć udział w warsztatach i skorzystać z porad specjalistów - prawnika, psychologa, pomocy społecznej czy doradcy zawodowego. Na scenie namiotu odbywają się spotkania integracyjne – koncerty, występy artystyczne czy pokazy filmowe. W namiocie będzie również możliwość skorzystania z sakramentu pokuty czy modlitwy wstawienniczej. W sobotę wieczorem odbędzie się tu koncert uwielbienia, który poprowadzi zespół Siewcy Lednicy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama