Trwają Dni Muzyki Kościelnej

Muzycy kościelni mają swoje święto. W Krakowie, dla uczczenia św. Cecylii, patronki śpiewu, odbywają się koncerty, nabożeństwa i spotkania naukowców.

Koncerty organowe w krakowskich świątyniach, międzynarodowa konferencja śpiewu chorałowego w opactwie tynieckim, Konkurs Młodych Organistów, warsztaty chóralne oraz dzień skupienia dla organistów - to tylko niektóre wydarzenia, którymi muzycy kościelni uczczą swoją patronkę.

- Dni Muzyki Kościelnej są rodzajem muzycznego spotkania religii z nauką. W ten sposób podejmujemy ważną refleksję na temat tego, jak wygląda dialog z wiernymi poprzez muzykę religijną - mówi prof. Wiesław Delimat, dyrektor Archidiecezjalnej Szkoły Muzycznej w Krakowie. Liczne wydarzenia będą odbywać się do końca tygodnia.

W trakcie Dni odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa na temat chorału gregoriańskiego. Chodzi o ukazanie, że podstawę chorału stanowią trzy równorzędne elementy: słowo - znak - melodia, bez których połączenia nie sposób zrozumieć całej głębi śpiewu gregoriańskiego. Po zakończeniu konferencji odbędzie się medytacja organowo-chorałowa: Credo quod Redemptor meus vivit. In memoriam Mariani Machura. Jest to wspomnienie wielkiego propagatora śpiewu gregoriańskiego i wieloletniego organisty tynieckiego prof. Mariana Machury jako wyraz wdzięczności za całą jego działalność w tej dziedzinie. Po medytacji organowo-chorałowej odbędą się łacińskie nieszpory w kościele ojców benedyktynów.

W tym roku Dni Muzyki Kościelnej upływają pod znakiem dwóch jubileuszy muzycznych. 20 lat temu w Krakowie powstała Archidiecezjalna Szkoła Organistowska, dziś funkcjonująca jako Archidiecezjalna Szkoła Muzyczna im. kard. Franciszka Macharskiego. Dekadę później w Domu Arcybiskupów Krakowskich dwie uczelnie - Papieska Akademia Teologiczna (dziś UPJPII) i Akademia Muzyczna w Krakowie - podpisały porozumienie o powstaniu Międzyuczelnianego Instytutu Muzyki Kościelnej.

Dni Muzyki Kościelnej w archidiecezji krakowskiej organizowane są w związku z uroczystością św. Cecylii, patronki śpiewu kościelnego. Ich zadaniem jest ożywienie życia muzycznego w archidiecezji. Sprzyja temu szeroka formuła imprezy, która obejmuje zarówno otwarte dla publiczności koncerty, jak i nabożeństwa czy sympozja naukowe.

Organizatorami XIV Dni Muzyki Kościelnej w archidiecezji są m.in.: Archidiecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej, Akademia Muzyczna, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II, Międzyuczelniany Instytut Muzyki Kościelnej i Archidiecezjalna Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. kard. Franciszka Macharskiego w Krakowie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..