Koszulka Kamila Stocha, długopis Krzysztofa Zanussiego czy ołówek Gustawa Holoubka - to tylko niektóre przedmioty przekazane na aukcję charytatywną dla Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej. Wybitna aktorka potrzebuje pieniędzy na leczenie i rehabilitację.
Z myślą o niej Fundacja Anny Dymnej "Mimo Wszystko" organizuje 10 lutego kolejny koncert charytatywny. Podczas wieczoru zatytułowanego "Jestem, bo jesteś" wystąpią Leszek Możdżer i Motion Trio.
- Kiedy jesteśmy silni i zdrowi, oklaskuje się nas, komplementuje, odbieramy nagrody - mówi A. Dymna. - Nasze zawody wymagają często wysiłku ponad siły, końskiego zdrowia i odporności psychicznej. Aktor, muzyk, śpiewak operowy, reżyser chory czy kontuzjowany jest po prostu wykluczony. Bywa, że nagle znika ze sceny i mało kto wie, co z nim się dzieje. Los moich kolegów, którzy chorują, staje się nieraz bardzo smutny - argumentuje aktorka. To właśnie dlatego jej fundacja podjęła się organizacji corocznych koncertów charytatywnych dla potrzebujących artystów.
Podczas 11. już koncertu odbędzie się aukcja dla T. Budzisz-Krzyżanowskiej. Przedmioty do wylicytowania przekazali m.in. Magdalena Zawadzka, Krzysztof Zanussi i Kamil Stoch. Będzie okazja, by zdobyć ołówek Cerruti Gustawa Holoubka, który aktor otrzymał w prezencie od Tadeusza Konwickiego, długopis Valadai od Krzysztofa Zanussiego czy koszulkę startową z autografem Kamila Stocha.
Koneserzy docenią z pewnością czarno-białe zdjęcie Macieja Billewicza z planu filmu Andrzeja Wajdy "Człowiek z żelaza". Fotografia została opatrzona autografami zarówno autora, jak i reżysera.
Teresa Budzisz-Krzyżanowska wiele lat temu uległa poważnemu wypadkowi samochodowemu. "Przez kilkadziesiąt lat walczyła z bólem, pogłębiającą się niepełnosprawnością, jednocześnie pracując na scenie i ucząc studentów. Jest wzorem aktorki, matki i... po prostu kochanego człowieka. Teraz potrzebuje naszej pomocy" - napisała A. Dymna, prosząc znane osobistości życia publicznego o przedmioty na licytację.
Aktorka urodziła się w 1942 r. w Tczewie. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie. Najpierw związała się z krakowskim Teatrem Rozmaitości. Następnie pracowała w Teatrze im. Juliusza Słowackiego, w którym stworzyła m.in. pamiętną rolę Racheli w "Weselu" reżyserowanym przez Lidię Zamkow.
Na dużym ekranie T. Budzisz-Krzyżanowska zadebiutowała w 1971 r., w "Gonitwie" Zygmunta Hübnera. Od tamtej pory stworzyła wiele niezapomnianych kreacji filmowych oraz telewizyjnych. Podczas 17. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych otrzymała Złote Lwy Gdańskie za najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą w filmie "Odjazd" Magdaleny Łazarkiewicz.
W 1989 r. Andrzej Wajda powierzył T. Budzisz-Krzyżanowskiej główną rolę w czwartej reżyserowanej przez niego inscenizacji "Hamleta". Akcja spektaklu przebiegała zarówno na scenie, jak i w teatralnej garderobie. Aktorka kreowała rolę i młodego księcia Danii, i aktora, który go gra.
Od 2006 r. T. Budzisz-Krzyżanowska pracuje w Teatrze Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie.
Twórczy dorobek aktorki uhonorowano najważniejszymi polskimi nagrodami artystycznymi, a także Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".