Nowy numer 09/2024 Archiwum

Komunikat krakowskiej kurii w sprawie "Wiosny"

Ks. Grzegorz Babiarz zwrócił się do władz kościelnych z prośbą o możliwość kandydowania do Zarządu Stowarzyszenia "Wiosna" i otrzymał zgodę.

W związku z doniesieniami medialnymi dotyczącymi zmiany na stanowisku prezesa "Wiosny" krakowska Kuria Metropolitarna wydała specjalny komunikat. Publikujemy jego pełną treść.

"Stowarzyszenie »Wiosna« działa w oparciu o ustawę o stowarzyszeniach i nie jest stowarzyszeniem kościelnym. Posiada swoją autonomię, co oznacza m.in., że samodzielnie, na podstawie statutu, dokonuje wyboru swoich władz.

Ks. dr Grzegorz Babiarz, wikariusz w parafii św. Jana Kantego w Krakowie na os. Widok, zwrócił się z prośbą o zgodę ze strony władzy kościelnej na kandydowanie do władz stowarzyszenia i taka zgoda została mu udzielona. Sam wybór nowych władz jest autonomiczną decyzją Stowarzyszenia »Wiosna« .

Jeśli chodzi o zarzuty stawiane ks. Jackowi Stryczkowi, to strona kościelna ma zaufanie do działań podjętych przez organy państwowe. O ile wiadomo, Państwowa Inspekcja Pracy w wyniku przeprowadzonej kontroli nie potwierdziła zarzutów formułowanych względem ks. Stryczka, a postępowanie w prokuraturze jeszcze się nie zakończyło".

Również nowy prezes "Wiosny" zamieścił na stronie internetowej stowarzyszenia krótkie oświadczenie, w którym informuje, że 4 lutego dołączył do stowarzyszenia znajdującego się w momencie dużych zmian rozwojowych. Zaznacza też, że organizacja nie jest już start-upem, ale dojrzałą organizacją, a obejmując funkcję prezesa zarządu stowarzyszenia, chce dać "Wiośnie" spokój i stabilizację. Przyznaje także, że zdaję sobie sprawę z wyzwań, z jakimi w ostatnim czasie zmagały się Szlachetna Paczka oraz Akademia Przyszłości i deklaruje, że za miesiąc przedstawi pierwsze efekty swojej pracy.

Ks. Babiarz urodził się 17 września 1974 r., jest doktorem teologii w trakcie przygotowywania pracy doktorskiej z filozofii. Studiował także neurobiologię i kognitywistykę, ukończył kurs psychoterapii w nurcie psychodynamicznym, uzyskując uprawnienia psychoterapeuty oraz przynależność do Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Koordynował wprowadzenie katedry na Wawelu do Europejskiego Dziedzictwa Kulturowego (Avignon 2008-2009). W latach 2012-2017 pełnił obowiązki wychowawcy i prefekta studiów Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. Zarządzał również grupą kleryków podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Pracował w wielu parafiach w Polsce, a także za granicą (m.in. w Kanadzie, USA, Francji, Niemczech i we Włoszech). Zna języki angielski, rosyjski, niemiecki, włoski, francuski, hiszpański, grekę i łacinę. Jest aktywnym psychoterapeutą i prowadzi swój gabinet. Jest znanym i lubianym wykładowcą akademickim.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy