Krakowski Balet Dworski "Cracovia Danza" przypomni w tym roku postać kompozytora "Halki". Tancerze nie zapomną także o... Leonardzie da Vincim.
Włączymy się w obchody Roku Stanisława Moniuszki zorganizowane z okazji 200. rocznicy urodzin kompozytora - zapowiedziała dziś w trakcie przedstawiania tegorocznych planów artystycznych baletu jego szefowa Romana Agnel.
Co miesiąc, od końca marca poczynając aż do końca czerwca, zostaną zorganizowane baletowe happeningi moniuszkowskie. - Będą odbywały się w okolicach tych miejsc Krakowa, które są związane z Moniuszką: Biblioteki Jagiellońskiej, gdzie przechowywane są rękopisy jego utworów, m.in. fragmenty opery "Verbum Nobile", budynku dawnego Hotelu Drezdeńskiego przy Rynku Głównym, gdzie mieszkał w trakcie swego krakowskiego pobytu w 1858 r., przy Plantach u stóp Wawelu, na który kompozytor wspiął się, by zwiedzić katedrę i groby królewskie, wreszcie przy ulicy, która została nazwana jego imieniem - wymieniła dyr. Agnel.
W trakcie swego drugiego pobytu pod Wawelem na przełomie 1866 i 1867 r. Moniuszko zaprezentował tu swoje opery: "Halkę" i "Verbum Nobile" i zadyrygował m.in. swoją uwerturą koncertową "Bajka". - Muzyka "Bajki" i ballady "Pani Twardowska" napisanej do słów Mickiewicza staną się kanwą spektaklu "Pan Twardowski. Ale bajka!", który pokażemy w lipcu w trakcie jubileuszowej, 20. edycji Festiwalu Tańców Dworskich "Cracovia Danza" - powiedziała R. Agnel. W trakcie festiwalu będzie można zobaczyć inscenizacje w stylu barokowym znanych baśni - "Kota w butach" i "Śpiącej królewny".
Balet, który jest miejską instytucją kultury, uczci także majową 500. rocznicę śmierci Leonarda da Vinci. Zostanie wówczas wznowiony spektakl "Dama z łasiczką". Weźmie w nim udział Sławomir Zubrzycki, grający na instrumencie viola organista, odtworzonym przez niego na podstawie szkiców Leonarda.
Tancerze uświetnią także zapewne grudniowe otwarcie po wieloletnim remoncie Pałacu Czartoryskich, gdzie na swoje miejsce wróci "Dama" pędzla mistrza Leonarda.