Nagroda im. sł. Bożego Jerzego Ciesielskiego dla Bogdana Chazana

Wyróżnienie przyznawane od 1997 r. prof. Bogdanowi Chazanowi wręczył abp Marek Jędraszewski.

- Nie możemy zapomnieć, że nasze życie jest oddaniem czci Bogu. To jest nasz podstawowy punkt wyjścia do myślenia o człowieku - mówił podczas swojego wystąpienia metropolita, dodając, że jako ludzie jesteśmy stróżami życia drugiego człowieka. - Co więcej, jeżeli czuję odpowiedzialność za los drugiego, to dopiero wtedy jestem prawdziwie człowiekiem - zauważył, przekonując, że współczesna kultura wymusza na nas postawę obojętności. Dzieje się to już na przestrzeni języka i słów, które określają człowieka jako "zlepek komórek", "zygotę" czy "płód".

- Sfera obojętności na los drugiego człowieka poszerza się. Dlatego dziękuję Panu za to, że będąc świadkiem życia, uczy nas Pan nieobojętności, a dla wielu środowisk jest Pan wyrzutem sumienia - podkreślał arcybiskup.

Z kolei prof. Chazan, dziękując za wyróżnienie, przyznał, iż przyjmuje je również w imieniu wszystkich młodych pracowników medycznych - lekarzy, pielęgniarek i położnych - którzy niestrudzenie walczą o ludzkie życie, przypłacając to wieloma trudnościami i przykrościami.

Jak dodał, na dyrektorów szpitali i na ordynatorów oddziałów spadła odpowiedzialność za dobre imię placówek, w których pomaga się chorym i broni się każdego życia. Niestety, w dobie powszechnej tolerancji lekarzy traktuje się bezpardonowo, próbując zakazać im wolności sumienia.

- Po co zaś lekarzowi sumienie? Po to, aby w codziennej pracy wyraźnie odróżnił dobro od zła. Po to, aby widział problemy takie, jakie w rzeczywistości są. Aby skutecznie wybronił się przed zniewalającym działaniem i zawieraniem kompromisów, godzących w wolność sumienia - tłumaczył laureat.

Przypomniał też, że przedmiotem troski lekarza powinno być również sumienie pacjenta.

Nagroda im. sł. Bożego Jerzego Ciesielskiego - ojca rodziny, przyjaciela i współpracownika kard. Karola Wojtyły - przyznawana jest od 1997 r. przez redakcję i czytelników "Źródła". Redakcja wyróżnia osoby, które swoim zaangażowaniem zawodowym, działalnością społeczną i osobistym świadectwem wyrażają szacunek dla wartości życia i rodziny. Wśród laureatów nagrody są m.in. dr Wanda Półtawska, prof. Gabriel Turowski, Czesław Ryszka i Marek Jurek.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..