Głosować na nich w plebiscycie organizowanym już po raz 15. przez Wolontariat św. Eliasza można do 10 marca.
Dlaczego warto uważnie rozejrzeć się wokoło i znaleźć osoby zasługujące na takie wyróżnienie? - Bo w ten sposób wyszukujemy kolejne dowody na to, że dobro już wygrało, że jesteśmy uratowani na wieczność, nawet jeśli przez cierpienie o tym zapominamy... Miłosierni Samarytanie przypominają nam, że wszystko będzie dobrze. Już jest, choćby nawet na pierwszy rzut oka nie było tego widać - tłumaczy Lidia Jazgar, piosenkarka, która od wielu współprowadzi galę finałową plebiscytu i zasiada w jego kapitule.
Przekonuje też, że plebiscyt uczy ważnej prawdy, o której często dziś zapominamy - że "wielce humanistyczne postawy" powinny być naturalne. - Powinny, ale czy są? Dlatego warto je pokazywać, mówić o nich, przywracać normalność. To, co do niedawna było naturalne, teraz nie zawsze jest tak postrzegane. Potrzeba więc konkretnych wzorów do naśladowania, przykładów, które mają imiona i nazwiska. Podobnie jak imiona i nazwiska mają osoby, którym pomoc jest udzielana. W ten sposób dobro staje się wiarygodne, a my nie musimy być idealni. Musimy tylko kochać - uważa artystka.
Tylko w ubiegłym roku w głosowaniu wzięło udział 731 osób z całej Polski, które zgłosiły 68 kandydatów w obu kategoriach. Spośród nich kapituła wybrała 14, którzy otrzymali wyróżnienia oraz statuetki Miłosiernego Samarytanina. Ilu potrzebującym pomogli? Trudno to policzyć, bo pracując w szpitalach i innych placówkach służby zdrowia czy też posługując w różnych instytucjach lub działając na własną rękę, pod swoje skrzydła brali każdego chorego, cierpiącego, samotnego, ubogiego...
W tym roku głosowanie na tych, którzy odpowiadają na wezwanie św. Jana Pawła II i każdego dnia budują cywilizację miłości, trwa do 10 marca. Podzielone jest na dwie kategorie.
W pierwszej szukamy pracowników służby zdrowia, którzy swoich obowiązków nie traktują jako pracy zawodowej. Jest to ich powołanie i realizacja Bożego przykazania, by kochać bliźniego jak siebie samego. W drugiej nagrodzeni zostaną ci, którzy nie są związani z żadną organizacją, a pomoc niosą z potrzeby serca, wyszukując samotnych, chorych i cierpiących w swoich środowiskach.
Swój głos można oddać listownie (Wolontariat św. Eliasza, 30-608 Kraków, ul. por. Wąchały 5), elektronicznie (biuro@eliasz.org.pl), telefonicznie (885 512 500 lub 12/263 61 56, od poniedziałku do piątku w godz. 11-17) lub poprzez formularz na stronie www.eliasz.org.pl. Należy podać imię i nazwisko kandydata, dane teleadresowe oraz koniecznie (!) kilka zdań uzasadnienia. Gala plebiscytu odbędzie się w sanktuarium Bożego Miłosierdzia.