Muzeum Historyczne Miasta Krakowa będzie od 1 marca używać w obiegu publicznym krótszej nazwy - Muzeum Krakowa.
Od jutra na tablicach, wydawnictwach i materiałach promocyjnych będzie widniała już nowa nazwa placówki. Nowy będzie także muzealny znak graficzny. Klasyczne arkady w kolorze ciemnoniebieskim, wsparte na kolumnach z liter MHK zostaną zastąpione przez dwie pomarańczowe formy graficzne tworzące litery MK. - Kochamy i szanujemy naszą tradycyjną nazwę. Muzeum będzie jej nadal używać w swoich statutach oraz innych dokumentach oficjalnych, a także na pieczęciach - powiedział Michał Niezabitowski, dyrektor muzeum. - 120 lat temu, gdy powstawała nasza placówka, miała ono formę muzeum historycznego, gdyż Polacy mieli wówczas tak naprawdę tylko chlubną przeszłość, bo teraźniejszość była zaborcza, a przyszłość była niejasna. Dzisiaj, szanując zamierzenia naszych ojców założycieli, mówimy, że jesteśmy muzeum miasta tu i teraz, miasta dzisiaj, które szanuje przeszłość, ale jest otwarte na teraźniejszość i przyszłość - dodał dyrektor.
Z okazji wprowadzenia nowej nazwy 1 marca wstęp do wszystkich placówek muzealnych będzie bezpłatny. W skład Muzeum Krakowa wchodzi siedziba główna w Pałacu Krzysztofory oraz 17 oddziałów, m.in. Barbakan, Mury Obronne, Wieża Ratuszowa, Podziemia Rynku, Rydlówka, Muzeum Podgórza i KL Płaszów.
Muzeum powstało 31 maja 1899 r. jako oddział krakowskiego Archiwum Aktów Dawnych. Samodzielnie działa od 1945 roku. Przez cały rok 2019 będą się odbywały wystawy i spotkania z okazji jubileuszu 120-lecia placówki. Główne uroczystości odbędą się 31 maja w Barbakanie i 3 czerwca w Pałacu Krzysztofory.