W najbliższy weekend u dominikanów w Krakowie odbędą się dwie sesje warsztatowe ze sławnymi francuskimi muzykami - weekendowa z Marcelem Peresem oraz sobotnia z Jean-Étiennem Langiannim.
Wybrana data jest nieprzypadkowa - dokładnie w tych dniach Amsterdam będzie obchodził 674. rocznicę cudu eucharystycznego i uliczkami Starego Miasta w nocy 16 marca znowu wyruszy cicha procesja. W Krakowie w tym czasie odbędą się warsztaty muzyki polifonicznej i chorałowej, śpiewanej 500 lat temu w Amsterdamie ku czci Najświętszego Sakramentu.
- Kiedy prawie rok temu Marcel Peres, sławny znawca i wykonawca muzyki dawnej, podzielił się z nami swoim wielkim, niezrealizowanym od lat pragnieniem, by utwory ku czci Najświętszego Sakramentu wykonywane z kaplicy Cudu Eucharystycznego w Amsterdamie, zapisane w tzw. Kodeksie Occo, przywrócić do życia w ich pierwotnym liturgicznym kontekście, nie był wcale pewien, czy nasza próba się powiedzie - podkreślają organizatorzy spotkań z wybitnym muzykiem.
Muzyka z Kodeksu Occo jest niełatwa, wykonywana rzadko i jedynie na koncertach, a nie podczas liturgii. Rękopis zawiera przepiękne dzieła takich kompozytorów jak Josquin Desprez czy innych, których nazwiska nie są znane, ale których umiejętności nie były gorsze.
Wspólny projekt Stowarzyszenia "Brandsma" i Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego zakłada przygotowanie zespołu, który wykona wybrane przez mistrza utwory z Kodeksu Occo oraz odpowiadające im liturgicznie utwory chorałowe z oficjum o Najświętszym Sakramencie. Ich teksty opracował sławny teolog dominikański św. Tomasz z Akwinu. Mają zostać wykonane podczas liturgii ku czci Najświętszego Sakramentu, być może nawet w samym Amsterdamie, jeśli pojawią się możliwości finansowe.
Warsztaty potrwają od 14 do 17 marca w krakowskim klasztorze oo. dominikanów.
W ten sam weekend - w sobotę 16 marca - stacjonarne warsztaty z prowadzoną przez Dominikański Ośrodek Liturgiczny Szkołą Kantorów poprowadzi Jean-Étienne Langianni, pod którego okiem uczestnicy nauczą się utworów samego autora oraz opracowań śpiewu gregoriańskiego w tzw. stylu korsykańskim.
Jean-Étienne Langianni to muzyk, śpiewak i kompozytor samouk. Jest stałym członkiem zespołów Tavagna, Ensemble Organum i Seraphica, który założył w 2007 roku. W pracy artystycznej podtrzymuje i popularyzuje muzyczne tradycje Korsyki. Od lat współpracuje z Marcelem Peresem.