Metropolita krakowski przewodniczył uroczystości Niedzieli Palmowej na Wawelu.
W Mszy św. w katedrze wzięła też udział młodzież, uczestnicząca w trwającym od piątku XVII Forum Młodych Archidiecezji Krakowskiej.
Na Wawel młodzi przyszli w procesji z Rynku Głównego, prowadzonej przez abp Marka Jędraszewskiego. Przypomniał on, że palmy, które wszyscy trzymają, są nie tylko symbolem zbliżającej się Męki Chrystusa, którą poprzedził wjazd do Jerozolimy, ale przede wszystkim są znakiem Jego zwycięstwa.
Z kolei w homilii zauważył, że dziś w Polsce po raz pierwszy obchodzone jest Święto Chrztu Pańskiego. - Dokładnie 1053 lata temu Mieszko I przyjmując chrzest, a wraz z nim jego drużyna i najbliżsi, usłyszeli pieśń o nieznanym im Bogu, który uniżył się i ogołocił się, dla nas i dla naszego zbawienia, i który zwyciężył zmartwychwstając - zaznaczył metropolita dodając, że to święto obchodzimy, by jeszcze mocniej zobaczyć, że nie zrozumiemy się jako Polacy bez Jezusa Chrystusa.
- Z wielką mocą mówił o tym 40 lat temu na pl. Zwycięstwa w Warszawie św. Jan Paweł II. Odnosi się to do wszystkich - zarówno do wierzących, jak i do niewierzących, bo tacy jesteśmy. Z tego hymnu o miłości Boga pokornego wyrastamy i w trudnych momentach naszego narodu czerpaliśmy nadzieję, że jak Chrystus zmartwychwstał, tak i Polska zmartwychwstanie do wolności i suwerenności. Z tej pieśni czerpiemy nadzieję i dziś, w czasach również niełatwych pod wieloma względami - podkreślał metropolita.
Wspomniał też o ogłoszonej 2 kwietnia adhortacji posynodalnej, skierowanej przede wszystkich do młodych, w której papież Franciszek pisze, że Bóg nas kocha i że nigdy nie wolno nam w to wątpić. W każdych okolicznościach jesteśmy bowiem przez Niego bezgranicznie miłowani.
- Drodzy młodzi - w oczach Boga jesteście bezcenni. Nie jesteście na licytacji, więc nie dajcie się kupić, zwieść i nie pozwólcie się zniewolić kolonizacjom ideologicznym, które kładą nam do głowy dziwne idee, tak, że w końcu stajemy się niewolnikami, którym nie powiodło się w życiu - tłumaczył (cytując papieża Franciszka) arcybiskup.
Życzył również wszystkim zgromadzonym w katedrze, by rozpoczynający się Wielki Tydzień stał się okazją, aby nie jeden raz uklęknąć przed Ukrzyżowanym i spotkać się z Nim w ciszy swego serca.
Po Mszy św. młodzież została zaproszona na ostatnie już spotkanie panamskie, podczas którego wspominane były Światowe Dni Młodzieży Panama 2019. Każdy mógł też napisać pocztówkę do papieża Franciszka.
Jak przekonywali młodzi, udział w Diecezjalnym Światowym Dniu Młodych jest dla nich okazją do odważnego dania świadectwa swojej wiary. Mówili też, że jest dla nich dużym wyróżnienie, iż co roku w Niedzielę Palmową jest z nimi metropolita i niosąc krzyż Drogą Królewską chcą przypomnieć tym, którzy może są daleko od spraw wiary, że właśnie zaczyna się najważniejszy dla chrześcijan tydzień w roku.
Posłuchaj całej homilii metropolity:
Serwis specjalny "Gościa Niedzielnego" - Światowy Dzień Młodzieży w polskich diecezjach.