Zapraszają na nie wspólnota Rodzinnie na Salwatorze oraz Salwatorska Schola Dziecięca.
Cel tej inicjatywy jest prosty: powrócić do modlitwy Litanią Loretańską przy kapliczkach na terenie parafii Najświętszego Salwatora. - Będziemy się spotykać przez 4 soboty maja o godz. 19 w 4 wybranych miejscach. Zapraszamy dzieci, młodzież, całe rodziny i starszych. Nabożeństwo uświetnią śpiew scholi oraz krótkie rozważania maryjne - zachęca do udziału Paulina Łasak-Ponikło.
Przypomina też historię majowych nabożeństw do Matki Bożej odprawianych zarówno w kościołach, jak i przy przydrożnych kapliczkach. - Tradycja majówek zaczerpnięta została z wieczornych śpiewów na cześć Maryi w Kościele na Wschodzie, które praktykowano już w V wieku. Na Zachodzie została zapoczątkowana na przełomie XIII i XIV w. przez króla Hiszpanii Alfonsa X. Zachęcał on poddanych, by wieczorami gromadzili się przed figurami Matki Bożej na wspólnej modlitwie - wyjaśnia.
Rozpowszechnieniu nabożeństwa sprzyjały rozwój druku, a także ruch kontrreformacji w XVI wieku. W 1549 r. w Niemczech została wydana książeczka "Maj duchowy", w której po raz pierwszy maj został nazwany miesiącem Maryi. Na przełomie XVII i XVIII w. jezuita o. Ansolani organizował w maju w królewskiej kaplicy w Neapolu koncerty pieśni na cześć Maryi, które kończył błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem. I to on uchodzi za autora właściwych nabożeństw majowych. Dzisiejszą formułę nabożeństwa maryjnego, składającego się z Litanii Loretańskiej, nauki kapłana i uroczystego błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem, zatwierdził papież Pius IX w 1859 roku.
- W Polsce pierwsze nabożeństwo majowe odbyło się w Tarnopolu w 1838 roku. W Krakowie zainicjował je ks. Zygmunt Golian w 1856 roku. Do końca XIX w. majówki były już odprawiane na terenie całej Polski - opowiada P. Łasak-Ponikło i dodaje, że organizowanie tych nabożeństw w terenie to nie tylko forma modlitwy, ale też okazja do nawiązania kontaktów sąsiedzkich czy zamanifestowania wiary.
Pierwsza majówka na Salwatorze odbędzie się 4 maja o godz. 19 przy figurze Najświętszej Maryi Panny na dziedzińcu kościoła sióstr norbertanek (ul. Kościuszki 88). Kolejne zaplanowano na 11 maja (kaplica bł. Bronisławy, al. Waszyngtona 1), 18 maja (kapliczka Jezusa Ukrzyżowanego i Najświętszej Maryi Panny u zbiegu ulic Królowej Jadwigi i Pod Sikornikiem) oraz 25 maja (figura Najświętszej Panny Maryi na dziedzińcu wewnętrznym klasztoru sióstr norbertanek; zbiórka na furcie przy ul. Kościuszki 88).
Więcej informacji można znaleźć na www.rodzinnienasalwatorze.pl.