Nowy numer 44/2020 Archiwum

Procesja ku czci św. Stanisława BM z Wawelu na Skałkę przejdzie inną niż zwykle trasą

Odbędzie się ona już w najbliższą niedzielę 12 maja.

Decyzja o zmianie trasy zapadła w związku z remontem ulic Stradom i Krakowskiej. W porozumieniu z Urzędem Miasta Krakowa procesja zostanie więc poprowadzona ulicami Podzamcze, Bernardyńską, bulwarami wiślanymi, a następnie ulicami Dietla, Augustiańską i Skałeczną.

- Przychylając się do sugestii urzędników, biorących pod uwagę możliwe duże utrudnienia komunikacyjne dla mieszkańców Krakowa, po zakończeniu Mszy na Skałce nie będzie procesji powrotnej do katedry na Wawelu. Uroczystości ku czci św. Stanisława BM zakończą się przy ołtarzu Trzeciego Tysiąclecia - informuje ks. Paweł Baran, ceremoniarz archidiecezji krakowskiej.

Co więcej, procesja z wawelskiego wzgórza, przy dźwiękach Dzwonu Zygmunt, wyruszy też pół godziny wcześniej (już o godz. 8.30), niż to było do tej pory. Jest to spowodowane tym, iż nowa trasa jest o kilkaset metrów dłuższa od tradycyjnej, a Msza na Skałce powinna rozpocząć się o godz. 10.

Bartosz Piłat, rzecznik prasowy Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie, przypomina również, że podczas uroczystości na ulicach Bernardyńskiej i Skałecznej nie będzie można parkować samochodów. Pozostałe ulice zostaną zabezpieczone przez policję na czas przejścia procesji. Od ok. godz. 9 do 9.30 zostanie również wstrzymany ruch pojazdów.

Eucharystii będzie przewodniczył i homilię wygłosi arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański, a koncelebrować będą nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio oraz przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski. W uroczystości będą też uczestniczyć przedstawiciele władz naszego kraju (nie ma jeszcze potwierdzenia, czy obecny będzie prezydent RP Andrzej Duda, wiadomo natomiast, że premiera RP Mateusza Morawieckiego reprezentować będzie prof. Ryszard Legutko, poseł Parlamentu Europejskiego), Małopolski oraz Krakowa. W procesji niesione będą relikwie nie tylko św. Stanisława BM, głównego patrona Polski i archidiecezji krakowskiej, ale także wielu innych świętych i błogosławionych - m.in.bł. Michała Giedrojcia.

"Doroczna procesja z Wawelu na Skałkę i uroczysta Eucharystia są okazją do wielkiej wspólnotowej modlitwy. Niech więc i w tym roku połączy nas gorąca modlitwa za naszą Ojczyznę i za Kościół w Polsce, za wszystkich rodaków w kraju i poza granicami. Będziemy prosić o pomyślność dla naszej Ojczyzny przez wstawiennictwo św. Stanisława Biskupa i Męczennika, który nazywany jest Ojcem i Opiekunem całej Ojczyzny, a także Patronem we wszystkich Jej potrzebach" - pisze abp Marek Jędraszewski w liście będącym zaproszeniem do udziału w uroczystości.

"Proszę, aby w procesji były reprezentowane wszystkie wspólnoty parafialne archidiecezji krakowskiej wraz ze swoimi duszpasterzami. Zapraszam zakony żeńskie i męskie, osoby konsekrowane, dzieci, młodzież, studentów, szkoły katolickie, duszpasterstwa, organizacje i stowarzyszenia katolickie, bractwa i ruchy, asysty procesyjne w strojach regionalnych. Proszę o udział w procesji ludzi nauki i kultury, przedstawicieli wyższych uczelni naszego miasta, władz państwowych i samorządowych. Niech jak najliczniejszy udział w niej będzie świadectwem naszej dojrzałej wiary i wdzięczności wobec Boga. Naśladując przykład św. Stanisława, św. Jana Pawła II, a także polskich świętych i błogosławionych, żyjmy na co dzień duchem Ewangelii, dając odważne świadectwo wiary i przynależności do Kościoła" - dodaje metropolita.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama