Nowy numer 44/2020 Archiwum

Generał jezuitów rozpoczął wizytę w Polsce

Przełożony generalny Towarzystwa Jezusowego Arturo Sosa Abascal SJ przyjechał z dwutygodniową wizytą do Polski.

Wenezuelski duchowny spotkał się ze społecznością akademicką Ignatianum i pracownikami Centrum Medialnego oraz Wydawnictwa WAM w Krakowie. - Media nigdy nie powinny milczeć, lecz powinny mówić prawdę w taki sposób, by była ona wyzwalająca, a nie piętnująca - podkreślał.

W czasie wizyty odwiedzi również Gliwice, Nowy Sącz, Trójmiasto, Warszawę, Łódź i Lublin. Zaplanowano kilka spotkań z jezuitami pracującymi w Polsce oraz w Danii, Rosji i na Ukrainie.

Generał w czasie wizyty spotka się również z osobami świeckimi współpracującymi z jezuitami, a także z uczniami i nauczycielami z jezuickich szkół w Nowym Sączu, Krakowie i Gdyni. Nie zabraknie również spotkania ze świecki członkami ruchów, wspólnot i duszpasterstw.

Arturo Sosa SJ odbędzie spotkania z najważniejszymi hierarchami. Odwiedzi także Muzeum Powstania Warszawskiego i były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau.


Arturo Sosa urodził się 12 listopada 1948 r. w Caracas. Generałem jezuitów został wybrany 14 października 2016 r. przez 36. Kongregację Generalną Towarzystwa Jezusowego, która zebrała się 3 października 2016 r. w Rzymie. Jest 31. przełożonym generalnym Towarzystwa Jezusowego.

Do jezuitów wstąpił w 1966 roku. Otrzymał święcenia kapłańskie w 1977 roku. Ukończył studia z filozofii na Katolickim Uniwersytecie Andres Bello (UCAB) w Caracas, teologię studiował na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Studia w zakresie nauk politycznych ze stopniem doktora ukończył na Uniwersytecie Centralnym Wenezueli.

W latach 1996-2004 był prowincjałem jezuitów w Wenezueli. Wcześniej pracował jako koordynator apostolatu społecznego w tym kraju i dyrektor „Gumilla Center”, instytutu badań i działań społecznych jezuitów w Wenezueli. Równolegle zajmował stanowiska dydaktyczne na kilku uniwersytetach wenezuelskich i opublikował kilka badań na temat polityki i historii swojego kraju.

W 2014 r. dołączył do Kurii Generalnej Towarzystwa Jezusowego w Rzymie jako delegat ds. kurii, domów międzyprowincjalnych i dzieł Towarzystwa Jezusowego w Rzymie. Instytucje te podlegają bezpośrednio generałowi jezuitów. Są wśród nich Papieski Uniwersytet Gregoriański, Papieski Instytut Biblijny, Papieski Instytut Wschodni oraz Obserwatorium Watykańskie, a także wiele międzynarodowych kolegiów i domów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama