Nowy numer 44/2020 Archiwum

Prof. Antoni Dziatkowiak Honorowym Obywatelem Krakowa

Prof. Antoni Dziatkowiak, wybitny kardiochirurg, twórca i wieloletni kierownik Kliniki Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum, został Honorowym Obywatelem Krakowa.

Lekarza uhonorowano za jego szczególne zasługi dla powstania i rozwoju kardiochirurgii krakowskiej. Jak podkreślają miejscy radni, w czerwcu tego roku mija 40 lat zawodowej i społecznej działalności prof. Dziatkowiaka w Krakowie. Na razie nie został ustalony termin uroczystej sesji Rady Miasta, podczas której zostanie wręczony mu tytuł honorowego obywatela.

Honorowe Obywatelstwo Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa zostało przyznane prof. Antoniemu Dziatkowiakowi na postawie wniosku zgłoszonego przez prezydencki klub radnych Przyjazny Kraków. Poparła go dyrekcja Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II wraz z pracownikami oraz Rada Instytutu Kardiologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum.

Prof. Antoni Dziatkowiak urodził się 26 maja 1931 r. w Rogaczewie Wielkopolskim. Medycynę studiował początkowo na Uniwersytecie Karola w Pradze, a następnie w Akademii Medycznej w Poznaniu, gdzie w 1956 r. uzyskał dyplom lekarza medycyny.

Pracę zawodową rozpoczął w 1955 r. pod kierunkiem prof. Jana Molla. Jako jego najbliższy współpracownik wraz z nim przeniósł się do Łodzi, gdzie w latach 1966-1979 pracował w Klinice Kardiochirurgii Instytutu Kardiologii AM, początkowo jako adiunkt, a od 1973 roku jako docent i zastępca kierownika Kliniki.

W 1979 r. na zaproszenie rektora krakowskiej Akademii Medycznej przeniósł się pod Wawel, gdzie powierzono mu zorganizowanie Kliniki Chirurgii Serca i Naczyń (obecnie: Klinika Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii Instytutu Kardiologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum) oraz Instytutu Kardiologii Akademii Medycznej (obecnie: Instytut Kardiologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum). Funkcje kierownika Kliniki oraz dyrektora Instytutu pełnił nieprzerwanie do czasu przejścia na emeryturę w październiku 2001 r.

W Krakowie był też dyrektorem Instytutu Kardiologii Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II. W kraju i zagranicą przeprowadził w sumie ponad 30 tys. operacji. W 1969 r. asystował przy pierwszym przeszczepie serca w Polsce, przeprowadzonym w Łodzi przez prof. Jana Molla. W 1988 r. dokonał pierwszej transplantacji serca w Krakowie.

Jest założycielem Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii COR AEGRUM. Został także członkiem rady patronackiej fundacji Krakowskiego Hospicjum dla Dzieci im. ks. Józefa Tischnera. Był gospodarzem wizyty Jana Pawła II w w nowym budynku Oddziału Kardiochirurgii w Krakowie 1997 r. Papież poświęcił klinikę i spotkał się z jej personelem i pacjentami.

Prof. Dziatkowiak wprowadził własne metody operacji serca i aorty, opisywane przez światowe pisma medyczne. Dzięki niemu w Krakowie powstała jedna z najnowocześniejszych w Europie Klinika Kardiochirurgii.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama