Nowy numer 44/2020 Archiwum

W Zakopanem zainaugurowano XIV Festiwal Twórczości Chrześcijańskiej

Mszą św. w sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach rozpoczął się Festiwal Twórczości Chrześcijańskiej "Szukałem was...".

Młodzież z różnych stron Polski przyjechała pod Giewont, by pogłębiać swoją wiarę, rozwijać talenty oraz czerpać z nauki i przykładu życia św. Jana Pawła II.

Hasło tegorocznej edycji Festiwalu brzmi: "Człowiekowi potrzebne jest piękno krajobrazu" – są to słowa Ojca Świętego, które wygłosił podczas Mszy św. w Nowym Targu 8 czerwca 1979 r.  Tradycyjnie już obejmuje takie dziedziny sztuki, jak muzyka i teatr, natomiast nowością są w tym roku film i fotografia. We wszystkich kategoriach odbywa się konkurs i ciekawe warsztaty. Podczas festiwalowych wydarzeń uczestnicy nie tylko poznają życie i nauczanie św. Jana Pawła II, ale także czeka na nich wiele atrakcji, koncertów i spotkań.

Konkursowe zadanie fotograficzne polega na pokazaniu okiem aparatu miejsc związanych z Janem Pawłem II, a filmowe na przygotowaniu wywiadu z osobą, która brała udział w pielgrzymce lub osobistym spotkaniu z Janem Pawłem II. Dzięki temu młodzież może odkrywać ślady i znaki św. Jana Pawła II w swoim najbliższym otoczeniu i w opowieściach bliskich – nie tylko te materialne, ale przede wszystkim duchowe.

W ramach festiwalu dla zakwalifikowanych uczestników zostały zorganizowane warsztaty fotograficzne i filmowe. Wykładowcy Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie przygotowali dla młodzieży profesjonalną kamerę ze statywem i mikrofonem oraz profesjonalny aparat. Będą uczyć pracy przed kamerą oraz montowania materiałów filmowych.

Przez cały piątek w Zakopanem odbywają się przesłuchania konkursowe, a w sobotę warsztaty. Na zakończenie w kościele św. Krzyża w Zakopanem odbędzie się Msza św., a po niej koncert Haliny Frąckowiak połączony z prezentacją laureatów festiwalu.

Organizatorem festiwalu jest burmistrz miasta Zakopane przy współpracy zakopiańskich parafii, Zakopiańskiego Centrum Edukacji oraz Ruchu Młodzieży Salwatoriańskiej. Tegoroczny Festiwal Twórczości Chrześcijańskiej objęli honorowym patronatem kard. Stanisław Dziwisz i abp Marek Jędraszewski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama