Nowy numer 44/2020 Archiwum

Szkolenie dla opiekunów przed wakacjami

W archidiecezji krakowskiej odbędzie się specjalistyczne szkolenie z zakresu profilaktyki przemocy i wykorzystywania seksualnego małoletnich. Wezmą w nim udział organizatorzy wakacyjnych rekolekcji i wyjazdów dla dzieci i młodzieży.

Uczestnicy szkolenia zdobędą wiedzę na temat rodzajów przemocy, rozpoznawania symptomów oraz następstw psychologicznych traumy wykorzystania seksualnego, zasad pomocy i rozmowy z osobą małoletnią i jej rodzicami o krzywdzie. Zapoznają się również z aktualnymi regulacjami prawnymi dotyczącymi ochrony prawnej seksualności dziecka oraz kodeksem dobrych praktyk i zachowań chroniących ludzką intymność.

- Przekazywanie kompetentnej wiedzy w tematyce przemocy i wykorzystywania seksualnego jest pierwszym krokiem prewencji. Chodzi nam o budowanie większej świadomości i wrażliwości, aby dzieci i młodzież były bezpieczne w każdym miejscu, w którym żyją, uczą się i modlą, bawią i odpoczywają - tłumaczy ks. Piotr Studnicki, koordynator medialny krakowskiego Centrum Ochrony Dziecka, które ma przeprowadzić szkolenie.

W szkoleniu wezmą udział księża, klerycy, animatorzy oraz liderzy grup i ruchów kościelnych, którzy organizują różnego rodzaju rekolekcje i wyjazdy z dziećmi i młodzieżą w czasie wakacji. Zajęcia z zakresu prawa, psychologii i pedagogiki poprowadzą wykładowcy Podyplomowego Studium Profilaktyki przemocy seksualnej wobec dzieci i młodzieży na Akademii "Ignatianum" w Krakowie: dr Estera Twardowska-Staszek, dr Ewa Dziewońska, dr Anna Seredyńska oraz o. dr Krzysztof Biel SJ.

Ze względu na liczbę uczestników, szkolenie przeprowadzone będzie w dwóch terminach - 18 i 25 maja - w sali konferencyjnej przy sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie.

Pomysł przeprowadzenia takiego spotkania powstał w lutym tego roku, podczas rozmów Rady Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej z abp. Markiem Jędraszewskim. Szkolenie zostało przygotowane przez Duszpasterstwo Młodzieży i Zespół ds. Prewencji Archidiecezji Krakowskiej oraz działające przy Akademii "Ignatianum" w Krakowie Centrum Ochrony Dziecka.

W projekcie "Bezpieczne Wakacje" ma wziąć udział w sumie około 500 osób.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama