Uroczystość odbyła się w Akademii "Ignatianum", z którą uczony był związany jako wykładowca.
Order Rycerski św. Sylwestra jest jednym z najwyższych odznaczeń papieskich. Jak podkreślał rektor jezuickiej uczelni ks. prof. Józef Bremer SJ, przyznanie odznaczenia wybitnemu filozofowi wartości jest świadectwem docenienia przez papieża Franciszka jego zasług dla Kościoła i "wyrazem głębokiego szacunku dla otwartości na drugiego człowieka".
Laudację wygłosił uczeń W. Stróżewskiego - prof. Paweł Taranczewski. Odwołując się do Horacego, podkreślał, że uczony "wzniósł pomnik trwalszy od spiżu". - Jego filozofia jest światłem dla ducha, które rozprasza mroki umysłu, leczy jego rany, pokazuje drogę filozoficznych poszukiwań - mówił. - Dar ten profesor ofiarował nam w czasie właściwym, gdy bardziej niż kiedykolwiek był potrzebny, gdy bardziej niż kiedykolwiek byliśmy go złaknieni - dodał.
Papieskie odznaczenie wręczył w imieniu abp. Marka Jędraszewskiego rektor UPJPII w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak. - Jako kapłan jestem wdzięczny profesorowi za dzieło ewangelizacji, jakie tworzył swoim nauczaniem i twórczością - mówił.
Profesor Stróżewski stwierdził żartobliwie, że tyle zostało o nim powiedziane, "że aż strach". - Przecież tego nie udźwignę - dodał.
Swoje przemówienie poświęcił jednemu z pierwszych filozofów chrześcijańskich - św. Justynowi Męczennikowi. Wspomniał, że to właśnie jego pisma były przedmiotem zajęć z prof. Stefanem Swieżawskim, który był nauczycielem W. Stróżewskiego. - Zawdzięczam mu rozumienie chrześcijaństwa i polskości - wyjaśniał, dodając, że prof. Swieżawski i drugi z mistrzów kawalera papieskiego orderu - prof. Roman Ingarden - byli "takimi mistrzami, jakich dziś już nie ma".
Na zakończenie swojego wykładu profesor życzył zebranym nadziei na to, że "dążenie do prawdy może się udać i doczekamy się kiedyś dotknięcia łaski poznania pełnej Prawdy".
Władysław Stróżewski urodził się 8 czerwca 1933 r. w Krotoszynie. Studiował filozofię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Swoją drogę naukową związał z Uniwersytetem Jagiellońskim, gdzie był dyrektorem Instytutu Filozofii, prodziekanem i dziekanem Wydziału Filozoficzno-Historycznego oraz dziekanem Wydziału Filozoficznego. Do grona swoich nauczycieli i mistrzów zalicza Stefana Swieżawskiego, o. Mieczysława Alberta Krąpca OP, Romana Ingardena i Izydorę Dąmbską.
Jest autorem wielu książek z dziedziny estetyki, ontologii i etyki.
Prof. Stróżewski jest laureatem wielu nagród, m.in. doktoratu honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz Lauru Jagiellońskiego. Był członkiem redakcji miesięcznika "Znak", następnie członkiem zespołu tego pisma. Należy także do polskiego PEN Clubu i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Przez lata pracy na Uniwersytecie Jagiellońskim cieszył się wielkim autorytetem jako wybitny dydaktyk i naukowiec. Jako profesor Akademii "Ignatianum" w Krakowie prowadził zajęcia, które cieszyły się dużym zainteresowaniem nie tylko ze strony studentów, ale także pracowników naukowych. Jego erudycja, sposób prowadzenia zajęć, otwartość na pytania - wszystko to przyciągało na jego wykłady licznych słuchaczy. Profesor ujmuje swoją bezpretensjonalnością, nieustanną życzliwością i uważnym wsłuchiwaniem się w prowadzony dialog.
Order św. Sylwestra został ustanowiony przez Grzegorza XVI w 1841 r. dla uczczenia papieża Sylwestra I. Przyznanie odznaki orderowej jest równoznaczne z przystąpieniem do Rycerskiego Zakonu św. Sylwestra. Członkostwo w Zakonie Rycerzy św. Sylwestra łączy się z automatycznym przyznaniem osobistego szlachectwa i tytułu rycerza. Odznaka orderowa ma postać złotego emaliowanego krzyża maltańskiego, na awersie widnieje wizerunek św. Sylwestra, a na rewersie napis: "1841 Gregorius XVI restituit".